הוול סטריט ג'ורנל: "אובמה יאפשר לרוחאני להמשיך להעשיר"

היום יחודשו שיחות הגרעין בין אירן לבין מעצמות המערב בז'נבה, בהן אירן צפויה לבקש הקלות בסנקציות. העיתון האמריקני ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי אובמה מוכן להתפשר בסוגיית ההעשרה, ולאפשר לאירן להמשיך להעשיר אורנים על אדמתה, בניגוד לעמדה שהביעה בעבר ישראל

הישג ראשוון לאירן בדיוני הגרעין? (AP, רויטרס)

הישג ראשון לאירן במסגרת דיוני הגרעין? ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי ממשל אובמה שינה את עמדתו בסוגיית העשרת האורניום. לפי הדיווח, ארה"ב תאפשר לטהרן להעשיר אורניום על אדמתה, במהלך שעשוי לסכן את ישראל ובנות ברית נוספות של ארה"ב במזרח התיכון. במקביל, קרא הקבינט הבטחוני-מדיני בישראל לא להסיר את הסנקציות, שנמצאות "במרחק נגיעה מהשגת מטרתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר יחודשו שיחות הגרעין בז'נבה בין אירן לבין שש המעצמות. אירן תבקש בדיונים להקל את הסנקציות, בתמורה לפשרות בנוגע לתכנית הגרעין. שר החוץ האירני, מומחד ג'וואד זריף, אמר כי להערכתו לא ניתן להגיע לפתרון בסבב שיחות אחד, אך ציין כי ישנה אפשרות ליישב את הסוגייה בתוך כשנה.

המשטר החדש באירן כבר הודיע כי בכוונתו להמשיך להעשיר אורניום לשימושים אזרחיים, ובסוף השבוע האחרון נאמר בהודעה ממשלתית כי טהרן לא תעביר חומרים גרעיניים אל מחוץ למדינה. סגן שר החוץ האירני, עבאס ארגצ'י, אמר לתקשורת המקומית כי "הוצאת החומרים (האורניום) מחוץ למדינה הוא הקו האדום שלנו". במערב מעריכים עי הוצאת ההעשרה מאדמת אירן תמנע ממנה להגיע ליכולת "פורצת דרך" לייצור דלק לנשקים המתקדמים.

בנות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון, ובעיקר ישראל וערב הסעודית, התעקשו כי יש לאסור על אירן להחזיק מתקני העשרת אורניות והפקת פלוטוניום, משום שהדבר עשוי לשמש למטרות צבאיות. חברי קונגרס הצטרפו לקריאה לפרק את חימושה של אירן, ולהורות על פירוק הצנטריפוגות. עשרה מחוקקים דמוקרטים ורפובליקנים פנו במכתב לנשיא אובמה בבקשה להחריף את הסנקציות על אירן, עד שזו תסכים להקפיא את ההעשרה. "הצעד הראשון לבניית אמון צריך להיות השעייה מיידית של כל פעילות ההעשרה", נכתב בפנייתם.

"הסנקציות במרחק נגיעה מהשגת המטרות"

הקבינט המדיני ביטחוני פרסם הודעה, לרגל חידוש השיחות בין אירן למערב, וקרא לא להסיר את הסנקציות. "שיחות אלו נפתחות בשעה שהסנקציות מצליחות ליצור לחץ משמעותי על המשטר האירני, והוא מנסה בכל דרך להסירו. אסור להסיר את הסנקציות על אירן כשהן במרחק נגיעה מהשגת מטרתן". "

"נוצרה כעת שעת כושר להשגת פתרון מדיני אמיתי, שיפרק את אירן מתכניתה הגרעינית הצבאית. הזדמנות זו תמומש רק אם הקהילה הבינלאומית תמשיך להפעיל לחץ על אירן, ולא תרפה ממנו. תהיה זו טעות היסטורית לא למצות את מהלך הסנקציות ודווקא עכשיו לעשות ויתורים כלשהם מבלי שהובטחה התפרקותה של תכנית הגרעין הצבאית האירנית", נכתב בהודעת הקבינט.

החלטות האו"ם קראו בעבר לאירן להפסיק בהעשרה, עד שתשיב בצורה הולמת לחששות במערב מהמימד הצבאי של תכנית העשרת האורניום. נשיא ארה"ב אובמה הביע עמדה עמומה בנושא בעבר, ובמיוחד בשבועות האחרונים. בנאומו בעצרת האו"ם, אמר אובמה כי לאירן יש זכות ל"גישה לאנרגיה גרעינית לצרכי שלום".

בכיר אמריקני סירב לאשר כי ארה"ב מוכנה להיעתר לדרישה המהותית של אירן בנושא האורניום. "אנחנו מוכנים לדבר על העמדה שהביא הנשיא אובמה בעצרת האו"ם, לפיה הוא מכבד את זכות האירנים לתכנית גרעין לצרכי שלום", אמר הבכיר. "פרטי התכנית פתוחים לדיון, ואנו מקווים להפוך את הטון החיובי שנשמע בניו יורק בשיחה בין המנהיגים לפעולה ספציפית", הוסיף.