פרס נובל בכלכלה ל-3 חוקרים מארה"ב

הוועדה המלכותית השוודית למדעים העניקה את פרס נובל לכלכלה לשנת 2013 ל-3 חוקרים אמריקנים, שעסקו בחקר שווי נכסים, מניות וסחורות. החוקרים - שילר, פאמה ולארסן - "הניחו את היסודות להבנה העדכנית של שווי מניות, סיכונים וכדאיות בהשקעות"

רוברט שילר, יוג'ין פאמה ולארס פיטר האנסן (רויטרס)

שבוע הנובל הגיע לסיומו: היום (ב') הוכרזו הזוכים בפרס נובל לכלכלה - שלושה חוקרים מארה"ב: רוברט שילר, יוג'ין פאמה ולארס פיטר האנסן.  השלושה, שחוקרים משנות מה-60 את שוק המניות והסחורות, זכו בשל "תרומתם המחקרית, ששינתה את הפרקטיקה של השווקים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הפרס השנה ניתן על היכולת ליצור תחזיות כלכליות על סמך מודלים שנבנו מראש", נימקה ועדת הפרס. "ניתן לראות בעקבות המחקרים שערכו השלושה כיצד תתנהג הכלכלה בטווח הארוך. הם יצרו כלים סטטיסטיים וחישובים שמסייעים למערכות כלכליות בכל העולם, שמסייעים בחישוב סיכונים וכדאיות של השקעות".

פאמה בן ה-74 והאנסן בן ה-60 חוקרים באוניברסיטת שיקגו, ושילר בן ה-67 מרצה וחוקר באוניברסיטת ייל. השלושה טוענים כי ניתן, באמצעות מודלים כלכליים שפיתחו, לחזות לטווח רחוק (שלוש שנים ומעלה) את התנודות בשוק המניות.

פרס הנובל לכלכלה חותם את "שבוע הנובל", בו הוענקו הפרסים בפיזיקה, כימיה, ספרות, רפואה ושלום. פרס הנובל לכלכלה הוא ה"צעיר" מבין פרסי הנובל - הוא הוקם בשנת 1969 על ידי הבנק השבדי המרכזי, הנחשב לבנק המרכזי הותיק בעולם. האקדמיה השבדית המלכותית בוחרת את הזוכים בפרס, מתוך מאות מועמדויות. ברוב המקרים הזוכים בפרסים הם כלכלנים שמספקים כלי מחקר לשווקים ברחבי העולם.

פרס הנובל בכלכלה מערב גם נתונים שניתנים לכימות אבל יש לו גם משמעות פוליטית. לפעמים ועדת הפרס הנובל מנסה לקדם נושאים חברתיים באמצעות הפרס - למשל ב-1974 ניתן פרס הנובל לגונאר מירדאל וופרידריך פון האייק, שבנו מודל לסיבות הגורמות לכך שהקהילה השחורה האמריקנית נותרת במעמד סוציו-אקנומי נמוך.

בין הזוכים בעבר: אומן וכהנמן הישראלים

"פעם בשנה, הפרס מדגיש הישגים מדעיים בכלכלה. אנחנו מנסים לתת למושג 'מדעי הכלכלה' הגדרה רחבה", הסביר פיטר אנגלונד, מזכיר ועדת הפרס. "כל מחקר שמהווה עניין לכלכלנים יכול להיות מועמד לפרס, גם אם הוא נעשה בתחומי מחקר אקדמיים אחרים".

כדוגמה לדבריו, ציין אנגלונד את הפסיכולוג הישראלי דניאל כהנמן, שזכה בפרס בשנת 2002, בשיתוף עם עמיתו ורנון סמית. ישראלי נוסף - חוקר תורת המשחקים, פרופ' ישראל (רוברט) אומן, זכה בפרס היוקרתי בשנת 2005, יחד עם עמיתו תומאס שלינג.

בטרם ההכרזה על הפרס, סוכנות הידיעות "ת'ומפסון - רויטרס" ציינה מספר מועמדים מובילים לפרס, תוך התבססות על מספר הציטוטים והפרסומים של החוקרים. בין המועמדים נמצאים: סר דיויד הנדריי מאוניברסיטת אוקספורד, האשם פסראן מהאוניברסיטה של דרום קליפורניה ופיטר פיליפס מאוניברסיטת ייל - שלושת המדענים האלה היו מהחלוצים שעשו שימוש בנתונים מתמטיים, בסטטיסטיקה ובמדעי המחשב כדי לבנות מודלים כלכליים וצפי לתרחישים עסקיים. היום מוסדות כלכליים רבים עושים שימוש במודלים שהם יצרו.

עוד מועמדים הם סאם פלטזמן מהאוניברסיטה של שיקאגו והשופט האמריקני ריצ'ארד פוזנר על חקר הכלכלה והחוק. ג'ושוע אנגריסט מMIT דיויד קארד מברקלי ואלאן קרוגר מפרינסטון על מחקרים במיקרו-כלכלה, מחקרים שבודקים תגובות של שווקים גדולים למשתנים כאלה ואחרים.

בשבוע שעבר הוכרזו הזוכים בתחומים האחריםת: ה-OPCW - הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי - זכה בפרס נובל לשלום. בפיזיקה זכו פרנסואה אנגלרט ופיטר היגס, חוקרי "החלקיק האלוהי", ובכימיה זכו מרטין קרפלוס, מייקל לויט ואריה ורשל הישראלי. בפרס בתחום הרפואה זכו ג'יימס רותמן, רנדי שנקמן ותומאס סודהוף, ובפרס נובל לספרות זכתה הסופרת הקנדית אליס מונרו.