שר החוץ האירני: "אירן וארה"ב ינהלו שיחות ישירות"

בריאיון לסוכנות הידיעות IRNA אמר סגן שר החוץ האירני כי המשלחת האירנית צפויה לקיים שיחות דו-צדדיות עם המעצמות בשולי ועידת ז'נבה. בין היתר, לפי הדיווח, צפויים הנציגים האירניים להיפגש עם נציגי ארה"ב לשיחות ישירות. "זכותה של אירן להעשיר אורניום", הצהיר ערקאצ'י, "נדון רק על רמת ההעשרה"

(AP)

סגן שר החוץ האירני עבאס עראקצ'י אמר אמש (א') לסוכנות הידיעות האירנית IRNA כי יתנהלו שיחות דו-צדדיות בין אירן לבין פורום המעצמות המכונה 5+1, ובהן ארה"ב. השיחות יתקיימו בשולי ועידת ז'נבה שתיפתח בעוד יומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשנשאל בריאיון האם השיחות יכללו את נושא העשרת האורניום, אמר ערקאצ'י, המשמש חבר במשלחת האירנית למשא ומתן עם המעצמות, כי זכותה של הרפובליקה האסלאמית להעשרת אורניום - אינה נתונה למשא ומתן. יחד עם זאת הבהיר כי רמת וכמות האורניום המועשר הם נושאים שניתן לדון בהם במהלך השיחות.

באשר לנכונותה של טהרן להוציא חומרים המשמשים לגרעין אל מחוץ למדינה, הצהיר סגן שר החוץ כי "לעולם לא יוותר על מה שהאירנים זכאים לו לפי המוסכמות הבינלאומיות". הוא שב והדגיש כי בעוד אירן מוכנה לדון על רמת העשרת האורניום, הוצאה החוצה של חומרים גרעיניים - היא קו אדום.

"אירן מחפשת משא ומתן אמיתי", הצהיר, "אנחנו לא רוצים לבזבז זמן בשיחות הקרובות ולא רוצים משא ומתן רק לשם משא ומתן". שר החוץ האירני מוחמד זריף ימריא מטהרן לז'נבה ביום שני הקרוב ויעמוד בראש המשלחת האירנית לפגישות בין אירן למעצמות בז'נבה.

האם המעצמות יאפשרו הקלה בסנקציות?

את המשלחת האמריקנית, שתצא לז'נבה תוביל המשנה למזכיר המדינה, וונדי שרמן, המדורגת כדיפלומטית השלישית בחשיבותה במחלקת המדינה האמריקנית. שרמן תנהל את המגעים האמריקניים מול על פירוק תכניתה הגרעינית.

הצוות האמריקני יכלול גם ג'יימס טימבי, יועץ בכיר למזכיר מדינה לבקרת נשק וביטחון הבינלאומי פוניט טאלוואר, מנהל בכיר לנושאי אירן, עיראק ומדינות המפרץ בצוות הביטחון הלאומי של הבית הלבן וריצ'רד נפיו, ממנהלי מדיניות הסנקציות במחלקת המדינה.

מלבד אירן וארצות הברית ייקחו חלק בשיחות סין, רוסיה, צרפת, גרמניה ובריטניה. הנושא המרכזי הצפוי לעלות בוועידה יהיה אילו צעדים אירן תהיה מוכנה לקחת על מנת לצמצם, אם בכלל, את תכניתה הגרעינית. בתמורה לצעדים כאלה מצד טהרן, צפויות המעצמות להציע לאירנים הקלה בסנקציות - שהביאו עד כה לצניחת המטבע המקומי ולהאטה משמעותית בכלכלת הרפובליקה האסלאמית.