אירן: נשגר קוף נוסף לחלל

עיתון אירני מדווח כי קוף נוסף, שני במספר, ישוגר לחלל בחודש הקרוב, במסגרת תכנית החלל היומרנית של המדינה. בתחילת השנה טענה סוכנות החלל האירנית כי שיגרה בהצלחה קוף לחלל, ששב לארץ בשלום, אך מומחים מערביים מצאו פגמים בראיות וטענו כי הצילומים זויפו

הערכה: הקוף ישוגר עוד החודש (אירן תשגר קוף נוסף לחלל?)

עיתון אירני מדווח כי הרפובליקה האסלאמית תשלח בחודש הקרוב קוף לחלל. בחודש פברואר האחרון טענה אירן כי הצליחה לשגר קוף לחלל ולהחזירו בשלום, אך מומחים במערב הטילו ספק בנכונות הטענה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתון היומי "ג'ומהורי אסלאמי" ציטט את סגן ראש תכנית החלל האירנית, חמיד פאזלי, שאמר כי שיגור הקוף הוא חלק מתכנית החלל האירנית, ששואפת לשגר אדם לחלל בשנת 2018. פאזלי הוסיף כי חיות "במשקל דומה" לקופים יישקלו כמועמדות לניסויים נוספים בחלל.

בחודש שעבר מקורות באירן דיווחו כי נשקלת האפשרות לשגר חתולים פרסים לחלל. המערב מודאג כי הטכנולוגיה ששימשה לבנות את הטיל ששיגר את הקוף לחלל יכולה לשמש גם לבניית טילים בליסטיים לטווח ארוך, שיוכלו לשאת ראשי נפץ גדולים ואפילו ראשי נפץ גרעיניים.

בחודש פברואר טענו האירנים כי שיגרו בהצלחה קוף לחלל ואף השיבו אותו לארץ, אך עיתון ה"טיימס" הלונדוני פרסם בדיקת מומחים, ממנה עלה החשד כי הקוף שנטען על ידי אירן שהמריא לחלל - כלל לא ביצע זאת. ההנחה מתבססת על הבדלים שנמצאו בין התמונות שפורסמו לפני ההמראה - ואחריה.

המומחים מצאו הבדלים משמעותיים בין תמונת הקוף שפורסמה לפני ה"המראה" לחלל, דוגמת שומה המופיעה מעל עינו הימנית. עם זאת, בתמונה שפורסמה אחריה - השומה נעלמה באורח מסתורי. המומחים סבורים כי ייתכן והרפובליקה האסלאמית שיקרה לגבי דבר שיגורו של הקוף, או שמא הוא מת במהלך המסע אל החלל, אם אכן התרחש אחד כזה.