כיצד נמנע אסון גדול יותר בהודו?

שבעה בני אדם נהרגו בהודו ומאות ככל הנראה נפצעו. מספרים קטנים ביחס לאימה שהטילה סופת הציקלון "פיילין" שהכתה את תת-היבשת אמש. פנינו לחזאי חדשות 2 אלעד זוהר בכדי להבין מה מנע את האסון הגדול בהרבה והאם מספר ההרוגים עלול בכל זאת לגדול. צפו

סופת הציקלון "פיילין" הכתה אמש בהודו במהירות גבוהה במיוחד, וכמעט מיליון בני אדם פונו מבתיהם. ובכל זאת, על אף מימדי אסון הטבע, נהרגו שבעה בני אדם בלבד. מה הציל את חייהם של מאות אלפי האזרחים, מה ההבדל בין ציקלון להוריקן? והאם הרע ביותר כבר מאחורינו? שאלנו את חזאי חדשות 2, אלעד זוהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כמה חזקה בדרך כלל סופת ה"ציקלון"?

הסופה יכולה להגיע למימדים אדירים כפי שקרה אמש בהודו. למעשה ציקלון, הוריקן וטייפון - כל אלו שייכים לאותה תופעה: סופה טרופית שהולכת ומתגברת. הציקלון אמש בהודו הוגדר טרם הגעתו להודו בקטגוריה 5, ועל פי הערכות מהירות הרוח הגיעה ל-260 קמ"ש לפני חדירתה ליבשת. זו העוצמה החזקה ביותר כמעט לתופעה מהסוג הזה.

אזרחי הודו רגילים לסופות חזקות שכאלה?

אנחנו נמצאים לקראת סוף העונה הטרופית בחצי הכדור הצפוני. הוריקנים לא היו הרבה, אבל ציקלונים וטייפונים הרבה יותר. ובכלל, אזור האוקיינוס ההודי ידוע ביכולתו לברוא ולהניב - וגם להחזיק בתוכו - סופות מהסוג הזה בעוצמה אדירה.

מתי בפעם האחרונה אירעה בהודו סופה כל כך חמורה?

לפני 14 שנים, בסוף חודש אוקטובר, הגיע ציקלון דומה מאוד בעוצמתו, וגרם למותם של 10,000 איש בערך (ישנן גם הערכות שמצביעות על 15 אלף הרוגים). ואילו הפעם, התופעה שחזרה על עצמה הביאה תוצאות שונות לחלוטין: 7 הרוגים בלבד נכון להיום. זה סוג של נס, אבל זה גם סוג של הוכחה לקידמה הטכנולוגית, להצלחתה של הרשת החברתית והתקשורת במדינה הגדולה שמאכלסת יותר ממיליארד איש. בסופה שהכתה לפני 14 שנים, פונו מבתיהם 45 אלף איש בלבד. הפעם ננקטו אמצעי זהירות וכמעט מיליון איש נדרשו לפנות את בתיהם. ככל הנראה הפינוי המוקדם הזה לתוך המקלטים שכבר נבנו, הביא להצלה מסיבית של חיי אדם.

כמה זמן שומרת סופה כזו על שיא העוצמה שלה?

סופה כזו יכולה לחיות בלב ים במשך כשבוע. כשהיא מגיעה לאדמה ונכנסת לקרקע היא נחלשת משמעותית: סופת הציקלון מאמש נחלשה לקטגוריה 4 שעתיים או שלוש לפני פגיעתה בקרקע, ובפגיעה עצמה היא כבר ירדה לקטגוריה 3 בלבד. ובכל זאת, מהירות הרוח עדיין יכולה להגיע לכמעט 200 קמ"ש.

האם מספר ההרוגים בהודו צפוי לגדול?

הסופה נחלשת משמעותית, ואנחנו כבר לא מדברים על סופה טרופית בעוצמת ציקלון, אלא רק על סופה טרופית שמגיעה למהירות של 100 קמ"ש בערך. עכשיו מתחילים בהודו להתמודד עם הגשמים והנזק לקו החוף, בניסיון לאמוד את מספר המבנים שניזוקו. ובכל זאת, גם אם מדובר בשבעה הרוגים, ישנם כנראה מאות פצועים, והאנשים שחיים שם מבוהלים מאוד.