אירן: "ויתור על האורניום - קו אדום"

השבוע צפוי להתחדש המו"מ בין אירן למעצמות המערב, ובטהרן מציגים קו תקיף. סגן שר החוץ האירני עבאס אראגצ'י אמר כי ויתור על האורניום המועשר והעברתו למדינה אחרת הוא קו אדום מבחינתה של אירן. עם זאת, הוא הצהיר כי טהרן "שואפת למשא ומתן רציני ולא לבזבוז זמן" בשיחות שייפתחו ביום שלישי בז'נבה בשוויץ

מפעל העשרת אורניום באירן (רויטרס)

יומיים לפני שהמשא ומתן בין אירן לבין מעצמות המערב יתחדש בז'נבה, מבהיר בכיר במשטר האירני כי ארצו לא תוותר על זכותה להחזיק באורניום מועשר. סגן שר החוץ של אירן עבאס אראגצ'י הצהיר כי "ויתור על האורניום המועשר והעברתו לחו"ל הוא הקו האדום של אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיפלומט האירני הוסיף כי "אירן שואפת לשיחות רציניות ולא לבזבז את הזמן, המטרה היא מצב שבו כל הצדדים מרוויחים". אראגצ'י צפוי לייצג את אירן בעצמו בשיחות, אלא אם כן אחת ממדינות המערב תשלח את שר החוץ שלה למשא ומתן, מה שיחייב את שר החוץ האירני מוחמד ג'אבד זריף להגיע לז'נבה.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי המשלחת האמריקנית לשיחות בין אירן למעצמות, שייפתחו בז'נווה שבשוויץ ביום שלישי, תכלול את אחד המומחים הגדולים ביותר לסנקציות בממשל האמריקני - וייתכן כי מדובר ברמז לאפשרות שוושינגטון מתכוונת להקל בהגבלות הכלכליות על טהרן.

המומחה, אדם סזובין, משמש כמנהל הלשכה המפקחת על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקני. סזובין מנהל את הלשכה מאז שנת 2006 והוא אחראי ליישום כמה מהסנקציות הכלכליות המרכזיות שהטילה ארצות הברית כחלק ממדיניות החוץ שלה.

ישתתף בשיחות? שר החוץ האירני זריף (AP)

המערב יסכים להקל בסנקציות?

את המשלחת שתצא בשבוע הבא לז'נווה תוביל המשנה למזכיר המדינה, וונדי שרמן, המדורגת כדיפלומטית השלישית בחשיבותה במחלקת המדינה האמריקנית. שרמן תנהל את המגעים האמריקניים מול על פירוק תכניתה הגרעינית.

הצוות האמריקני יכלול גם ג'יימס טימבי, יועץ בכיר למזכיר מדינה לבקרת נשק וביטחון הבינלאומי פוניט טאלוואר, מנהל בכיר לנושאי אירן, עיראק ומדינות המפרץ בצוות הביטחון הלאומי של הבית הלבן וריצ'רד נפיו, ממנהלי מדיניות הסנקציות במחלקת המדינה.

מלבד אירן וארצות הברית ייקחו חלק בשיחות סין, רוסיה, צרפת, גרמניה ובריטניה. הנושא המרכזי הצפוי לעלות בוועידה יהיה אילו צעדים אירן תהיה מוכנה לקחת על מנת לצמצם, אם בכלל, את תכניתה הגרעינית. בתמורה לצעדים כאלה מצד טהרן, צפויות המעצמות להציע לאירנים הקלה בסנקציות - שהביאו עד כה לצניחת המטבע המקומי ולהאטה משמעותית בכלכלת הרפובליקה האסלאמית.