הציקלון בהודו: שבעה נהרגו, 800 אלף פונו מבתיהם

הסופה "פיילין", שפוקדת את חופיה המזרחיים של תת היבשת, מתחילה לתת את אותותיה: לפחות שבעה בני אדם נהרגו ו-800 אלף אחרים פונו מבתיהם. הצבא במדינה העלה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר, כדי לסייע במאמצי החילוץ

800 אלף פונו מבתיהם (AP)

הסופה "פיילין", שהכתה הערב (ש') בחופיה המזרחיים של הודו, גבתה עד כה את חייהם של שבעה בני אדם והביאה לפינויים של כ-800 אלף אחרים מבתיהם. הרוחות מנשבות באזור במהירות של יותר מ-200 קמ"ש. מדובר במבצע הפינוי הגדול ביותר שנערך בתת היבשת, והצבא העלה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הערכות החזאים, באזורים מסוימים צפויים לרדת כ-25 סנטימטרים של גשם ביומיים הבאים. "פיילין" נחשבת לאחת מהסופות החמורות ביותר שהכו במדינה. "אנו לא מנסים להפחית מעוצמתה של הסופה", אמר סגן יו"ר הרשות לניהול אסונות לאומיים בתדרוך עיתונאים. "למעשה, אנו מפריזים בעוצמתה כדי להיערך כנדרש".

"פיילין" במכ"ם (AP)

שר ההגנה ההודי אמר כי הצבא נמצא בכוננות עליונה כדי לסייע במאמצי החילוץ. "חיל האוויר העמיד מטוסים מסוג C-30, שנרכשו לאחרונה מארצות הברית, כדי לסייע בטיפול בנזקי הסופה. גם חיל הים העמיד צוותים גדולים במיקומים מרכזיים כדי לסייע". בקרב הרשויות קיים חשש שלפיו נחשול מים שעשוי להגיע לגובה של שלושה מטרים העלול לשטוף את בתי הבוץ המאפיינים את האזור ולהביא לנזק אדיר ברכוש ובנפש.

גלים עד לגובה של 3 מטרים (רויטרס)

רוחות במהירות של מעל 200 קמ"ש (AP)

עשרת אלפים הרוגים בציקלון הקודם

מנהל רשות החירום באוריסה, נריאן פארטה, אמר מוקדם יותר היום כי "אף אחד לא יורשה להישאר בבתי הבוץ שבאזור החופים". בינתיים, גם הצבא ההודי נערך באזור והכריז על כוננות גבוהה בשתי המדינות. מסוקים וחבילות מזון שהוכנו מבעוד מועד על ידי הצבא יופנו בשעת הצורך לטובת מבצעי חילוץ והצלה באזורים שייפגעו.

הסופה דורגה בקטגוריה החמורה ביותר (רויטרס)

מרכז החיזוי בלונדון סיווג את הסופה בקטגוריה 5 מתוך 5 - הנחשבת לחמורה ביותר. חזאים המקומיים בהודו מרגיעים וטוענים כי גם הסערה תהיה אינטנסיבית ותכסה גם שטח רחב. במקביל פרסם העיתון "טיימס אוף אינדיה" מאמר המזהיר כי החזאים נוטים להמעיט בחומרתה של הסערה. בהודו טוענים כי הפעם הם מוכנים הרבה יותר ממה שהיו בסופה בשנת 1999, בה נהרגו כ-10,000 בני אדם.

נערכים לקראת הסופה הגדולה (רויטרס)