אירן: כישלון במו"מ יבשר את "מותו הפוליטי" של רוחאני

שר החוץ של אירן הזהיר את מזכיר המדינה קרי כי קריסת שיחות הגרעין תוביל ל"מותו הפוליטי" של הנשיא המתון רוחאני ולעליית גורמים קיצוניים באירן – כך אמרו בכירים אירנים לסוכנות רויטרס. "רוחאני יידחק לשוליים, משמרות המהפכה יתחזקו", הזהירו

ימצא את עצמו בחוץ? רוחאני (AP)

לחץ טקטי או חשש אמיתי? שר החוץ האירני הזהיר את ארצות הברית כי כישלון בשיחות הגרעין עלול לבשר על "מותו הפוליטי" של הנשיא חסן רוחאני, הנחשב מתון, ולהאיץ עליית כוחות קיצוניים באירן - כך אומרים הבוקר (שבת) בכירים אירנים לסוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הגורמים האירנים, השר מוחמד זריף העלה את הנושא במספר פגישות שקיים בשבועות האחרונים עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "רוחאני נמצא בקו החזית, ולכן באופן טבעי הוא זה שייפגע", אמר גורם אירני הבקי בתוכן השיחות בין זריף לקרי.

הזהיר את ארה"ב? זריף וקרי (AP)

בכיר בממשל האמריקני הכחיש כי ארצות הברית קיבלה מסר כזה מאירן ואמר: "נשאיר לאירנים את ההערכות אודות הפוליטיקה האירנית, אך כך או כך השמועה אינה נכונה". עם זאת, גם במערב מסכימים שכישלון בשיחות עלול להוות מכה פוליטית אנושה לנשיא רוחאני, שנחשב מקורב למערב.

מאבק כוחות עם המנהיג העליון

למרות ההכחשה האמריקנית, באירן מתעקשים כי הנושא הועלה מספר פעמים בעבר ואף לאחרונה בשיחה שקיימו קרי וזריף אתמול, בשולי הוועידה הביטחונית במינכן. "כישלון בשיחות יוביל לכך שרוחאני יידחק לשוליים והשפעתו תיחלש דרמטית", אומרים הגורמים. מי שצפוי במקרה כזה למלא את החלל, לדבריהם, הם גורמים שמרנים יותר באירן כמו משמרות המהפכה.

מוכן לחיות עם הסנקציות? חמינאי (רויטרס)

רוחאני נבחר לנשיאות אירן ב-2013 מתוך מטרה מוצהרת להביא להסרת הסנקציות על ארצו, לשקם את הכלכלה ולהוציא את המדינה מבידודה הכלכלי והמדיני. עם זאת, רוחאני סובל ממאבקי כוחות גוברים עם המנהיג העליון, האייתולה עלי חמינאי, שאמר בעבר שעל אירן ללמוד כיצד להישאר חזקה למרות הסנקציות.

באירן אומרים כי הן רוחאני והן אובמה מתמודדים עם לחץ קשה מבית, שמצמצם משמעותית את יכולתם להתפשר במהלך השיחות. גורמים במערב דורשים כי הסרת הסנקציות על אירן תיעשה בהדרגה במהלך מספר שנים, אך אירן רוצה הסרה מוחלטת של כל הסנקציות בתוך חצי שנה.

משמרות המהפכה באירן (AP)

"רוחאני טעה בחישוב"

"רוחאני חשב שאם הוא ידבר יפה ולא יקרא להשמדת ישראל, מעצמות המערב ימהרו לחתום על כל עסקה עם אירן", אמר דיפלומט מערבי בכיר. "החישוב שלו היה לא נכון. המעצמות אולי רוצות גם הן הסכם מהיר, אך הן מוגבלות על ידי לחץ מהקונגרס האמריקני, מישראל ומערב הסעודית".

אירן והמעצמות מקוות להגיע להסכם סופי בשיחות הגרעין במהלך חודש מרס, שיוביל לחתימה על הסכם קבע עד 30 ביוני. מדיווחים שונים עולה כי ארצות הברית כבר הסכימה להתפשר בנוגע לכמות הצנטריפוגות שאירן תורשה להפעיל.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה יכול להשעות על דעת עצמו סנקציות כלכליות משמעותיות שמפעילה ארצו על אירן, אך הסרתן הסופית תדרוש את הסכמת הקונגרס, שבו קיים רוב רפובליקני שאינו שש להקלה בסנקציות. בתוך כך יוזם הסנאט האמריקני הצעת חוק להחרפת הסנקציות על אירן אם לא יושג הסכם קבע עד 30 ביוני.