צרפת במסר לישראל: "נישאר קשוחים מול אירן"

ערב חידוש המשא ומתן לעצירת תוכנית הגרעין האירנית, מנסה נשיא צרפת פרנסואה הולנד לשלוח מסר מרגיע לישראל. בשיחת טלפון שקיים עם נתניהו הבהיר כי ארצו לא תלך שולל אחרי הרפובליקה האסלאמית

הולנד ונתניהו, ארכיון (רויטרס)

רגע לפני פתיחת המשא ומתן של מעצמות המערב עם אירן, שוחח נשיא צרפת פרנסואה הולנד עם ראש הממשלה נתניהו והבטיח לו כי ארצו לא תישאר תקל על הרפובליקה האסלאמית בדרך לעצירת תוכנית הגרעין שברשותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחת טלפון שקיימו שני המנהיגים הערב (ו'), אמר הולנד לנתניהו כי צרפת תישאר "קשוחה", במהלך המו"מ שצפוי להיפתח בהמשך השבוע בג'נבה. הדברים האלה מגיעים ככל הנראה בתגובה לבליץ התקשורתי שערך נתניהו לאחרונה, שבו הזהיר את העולם מפני "העמדת הפנים" של אירן.

נשיא צרפת הדגיש אמר לנתניהו כי ארצו מעוניינת לבחון את הצהרות המשטר האירני, שמציג עצמו כמתון מאז החליף רוחאני את קודמו - מחמוד אחמדינג'אד. "רוצים לבדוק אם המתינות תתורגם גם למעשים", אמר הנשיא הולנד לראש הממשלה, כך על פי הודעת ארמון האליזה.

מאז חזר נתניהו ממסעו לאו"ם, הוא יצא למערכת הסברה יוצאת דופן שבה הזהיר מפני הכוונות האמיתיות שעומדות מאוחרי הקריצה האירנית למדינות המערב. "היו קשוחים עימם", אמר נתניהו. היום כאמור הוא זוכה לגיבוי מנשיא צרפת - אחת משש הנציגות שיעמדו מול אירן בשולחן המשא ומתן.

ובינתיים באירן: הצעה חדשה למערב, וקריאות "מוות לאמריקה"

בינתיים באירן: קריאות נגד ארה"ב (רויטרס)

בתוך כך, אומר שר החוץ האירני מוחמד זריף כי הוא וצוות המשא ומתן האירנים עומדים להציע מספר הצעות חדשות במהלך סבב שיחות הגרעין שיחלו בג'נבה בימים הקרובים. "אציג תוכנית חדשה לפתרון המחלוקת בנוגע לפעילות הגרעינית של אירן במהלך סבבה השיחות הקרוב", אמר זריף, אך סירב לפרט על אילו הצעות מדובר והאם תסכים ארצו לאפשר לפקחי האו"ם לבקר באתרי הגרעין המרכזיים במדינה.

ואם לשפוט על פי דעת הקהל ברפובליקה האסלאמית, ההמונים לא ממש מסכימים עם הגישה החדשה שמאמץ נשיא אירן רוחאני. בתום תפילות יום שישי יצאו אלפים לרחובות וקראו נגד הניסיון לחדש את היחסים עם ארה"ב. "מוות לאמריקה", זעקו ההמונים