אירן: נציג הצעה חדשה למערב בנוגע לגרעין

חרף הקריצה למערב, במסגדים בטהרן הסתיימו תפילות יום השישי בקריאות נגד ארה"ב. "מוות לאמריקה", זעקו ההמונים. במקביל נערך שר החוץ האירני לשיחות הגרעין ומכין הצעה חדשה למערב

רוחאני מתקבל בארצו, ארכיון (AP)

בזמן שנשיא אירן חסן רוחאני ממשיך לקרוץ למערב, בארצו הוא נאלץ להתמודד עם הקולות המתנגדים לפיוס אפשרי עם ארה"ב. "מוות לאמריקה", זעקו המונים בתום תפילות יום השישי במסגדים ברחבי המדינה, באקט שעשוי לגרום למערב לפקפק במוכנות של הרפובליקה האסלאמית לשאת ולתת בנוגע לתוכנית הגרעין המקומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתוך כך, אומר שר החוץ האירני מוחמד זריף כי הוא וצוות המשא ומתן האירנים עומדים להציע מספר הצעות חדשות במהלך סבב שיחות הגרעין שיחלו בג'נבה בימים הקרובים. "אציג תוכנית חדשה לפתרון המחלוקת בנוגע לפעילות הגרעינית של אירן במהלך סבבה השיחות הקרוב", אמר זריף, אך סירב לפרט על אילו הצעות מדובר והאם תסכים ארצו לאפשר לפקחי האו"ם לבקר באתרי הגרעין המרכזיים במדינה.

זריף במהלך פגישתו עם קרי, ארכיון (רויטרס)

גורמים המקורבים למשלחת האירנית, שתקיים את השיחות עם מעצמות המערב במשך יומיים בשבוע הבא, אמרו לכלי התקשורת המקומיים כי המשטר בטהרן "מוכן להציע הצעות תכליתיות", בנוגע לסוגיה שגרמה להטלת הסנקציות הבינלאומית על המדינה.

בניגוד לאמירות אלו, אתמול טענו גולים אירנים כי טהרן פועלת להעביר מתקן מחקר לנשק גרעיני למיקום חשאי במדינה כחלק מניסיונות להתל במערב. לדברי אנשי האופוזיציה, יש בידיהם מידע הטוען כי מרכז המחקר של הנשק הגרעיני האירני בטהרן מועבר למיקום חדש וסודי - זאת כדי להימנע מגילויו לקראת המו"מ עם המעצמות שצפוי להתחיל ביום רביעי הקרוב בז'נבה. לטענתם, במרכז עובדים כמאה חוקרים, מדענים ומומחים מקומיים שאחראים להפיכת חומרים רדיואקטיביים לשימוש כנשק גרעיני.

המסרים הסותרים הללו מגיעים פחות מיממה לאחר שדווח כי המשטר בטהרן מתכוון לבטל כנס אנטי-ציוני שנתי, המשמש בדרך כלל להתנגחות ולאיומים נגד ישראל. בעבר קרא הנשיא הקודם מחמוד אחמדינג'אד "למחוק את הציונים מהמפה" במהלך אותו כנס.