כלת פרס נובל לספרות – אליס מונרו

הציפיות התבדו: בניגוד להימורים שהצביעו על הסופר היפני המצליח הרוקי מורקמי, מי שנבחרה להיות כלת פרס נובל לספרות לשנת 2013 היא הסופרת הקנדית אליס מונרו, שזכתה לפני כארבע שנים בפרס הבוקר הבינלאומי ואף הוכתרה לתואר "מאסטר הסיפור הקצר"

כלת פרס נובל. מונרו (רויטרס)

עמוס עוז ייאלץ להמתין שנה נוספת: ועדת פרס נובל לספרות הכריזה היום (ה') כי כלת הפרס לשנת 2013 היא הסופרת הקנדית אליס מונרו, שכבר זכתה בפרס הבוקר הבינלאומי בשנת 2009 ובתואר "מאסטר הסיפור הקצר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מונרו נולדה באונטריו לפני 82 שנים והחלה לכתוב כבר בנעוריה. סיפורה הראשון, "ממדי הצל", פורסם כשעוד לא מלאו לה 20. ספרה הראשון, "ריקוד הצללים המאושרים", ראה אור בשנת 1968 וזיכה אותה בפרס החשוב ביותר בקנדה.

היא פרסמה 15 ספרים וזכתה גם בשבחי המבקרים, בקנדה ובשאר העולם. הניו יורק טיימס כתב עליה שהיא "בהחלט יכולה להיחשב לטובה מבין כותבי הסיפורת בצפון אמריקה". הבוסטון גלוב כתב שהיא מתעלה על צ'כוב.

אחד הסיפורים הקצרים שכתבה, "הדוב שהגיע מהר", עובד לסרט בכיכובה של ג'ולי כריסטי שהוצג בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו בשנת 2006.

המפסיד הגדול: הרוקי מורקמי

החמיץ את הנובל. מורקמי (AP)
ההימורים הצביעו דווקא על הסופר היפני המצליח הרוקי מורקמי כמועמד המוביל לזכייה בפרס היוקרתי. מורקמי, הנודע בעיקר בזכות ספרו "יער נורווגי", כתב ותרגם בחייו עשרות ספרי פרוזה, עיון ותרגומים. ספריו תורגמו ל-15 שפות, והוא נחשב לאחד הסופרים הפופולאריים כיום בעולם.

לפני כחמש שנים הוא ביקר בישראל, לרגל זכייתו בפרס ירושלים בפתיחת יריד הספרים הבינלאומי. בנאומו על הבמה, אמר הסופר כי הוא "אסיר תודה על כך שאנשים ברחבי העולם קוראים את ספריי ואני רוצה להביע הכרת תודה".