בארה"ב מותר להטריד מינית מתמחה?

צעירה סינית שבעת לימודיה בארה"ב עבדה כמתמחה בערוץ טלוויזיה הגישה תביעה על הטרדה מינית נגד הבוס, שלטענתה, ניסה לשכנעה, גם בכוח, לקיים איתו יחסי מין בתמורה להבטחות לגבי עתידה בחברה. שופט בניו יורק דחה את טיעוניה וקבע כי מי שלא מקבל כסף עבור עבודתו, לא יכול לתבוע את מעסיקו על הטרדה מינית

אם את מתמחה, זו בעיה שלך (חדשות 2)

פסק דין מעורר מחלוקת בארה"ב: שופט מחוזי בעיר ניו יורק קבע כי למתמחים, שעובדים ללא שכר, אין זכות בחוק לתבוע את מעסיקיהם על הטרדה מינית - כך מדווחת רשת CBS. השופט קווין קסל נתן את הפסיקה במסגרת תביעה שהגישה צעירה בת 26 בשם ליהואן וואנג נגד מעסיקיה בערוץ הטלוויזיה בשפה הסינית "טלוויזיית פיניקס בלווין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קסל טען שתחת חוק זכויות האזרח של ניו יורק, וואנג לא יכולה להעלות את טיעוניה נגד מעסיקיה, כי היא תפקדה כמתמחה ולא קיבלה שכר. על פי פסק הדין, אדם שאינו שכיר ולא מקבל כסף עבור עבודתו, לא יכול להעלות תביעות בנוגע להטרדה מינית מצד הממונים עליו.

בחודש ינואר האחרון הגישה וואנג את התביעה, שלפיה המעביד שלה לשעבר, זאנטצו ליו, הטריד אותה מינית, כשעבדה במשך ארבעה שבועות בסוף 2009 בחברה כמתמחה. וואנג, אזרחית סין,  הייתה אז סטודנטית בת 22 באוניברסיטת סירקיוז. היא טענה בתעיה כי "נגעו בה ללא רצונה , הפנו אליה הערות סקסיסטיות והטרדות מיניות - גם במהלך העבודה במשרד וגם בחוץ". עוד טענה כי הבוס ליו חיבק אותה, נישק אותה וניסה לקיים איתה יחסי מין.

"אם את רוצה להתקדם בקריירה שלך בחברה, את חייבת להתמסר"

בכל המקרים, המסר שליו העביר היה קבוע - "אם את רוצה להתקדם בקריירה שלך בפיניקס, את חייבת להתמסר", כך על פי התביעה. בעיתון "ניו יורק פוסט" פורסם, כי באחד הערבים ליו, שעבד כשליח לוושינגטון, הגיע למשרדים בניו יורק והזמין את כל צוות החברה בעיר למסעדה סינית. הוא ביקש מוואנג להתלוות אליו למלון שבו שהה - ושם "ביקש ממנה לבוא איתו לחדר, ניסה לנשק אותה בכוח וחפן את אחוריה בכוח". אחר כל זה, ליו הזמין אותה לפגישה באטלנטיק סיטי כדי לשוחח על "הזדמנויות במשרדי החברה".

לא ברור לחלוטין אם וואנג התנגדה לפניות המיניות או נענתה לחיזורים. על פי הפרסום, היא באמת שוחחה עם ראשי הערוץ, שאמרו לה כי החברה לא יכולה לבקש עבורה אשרת עבודה בארה"ב.

השופט כנראה לא התלהב מהטיעונים ופסק שמעמדה של וואנג כמתמחה לא מאפשר לה להגיש תביעה על הטרדה מינית. העיתון "ביזנסוויק" מדווח שלבית המשפט בניו יורק היו הזדמנויות רבות לשנות את החוק, אבל זה עדיין לא קרה. על פי התביעה, המדינה היחידה בארה"ב שמגנה על מתמחים בנשוא של הטרדות מיניות היא אורגון.