ארה"ב תקצץ את הסיוע הביטחוני למצרים?

חידוש המחאות האלימות במצרים עשויה להוביל לקיצוץ דרסטי בסיוע הביטחוני: הבית הלבן יודיע "בימים הקרובים" על עתיד הסיוע הביטחוני, שעומד על כמיליארד דולר בשנה. המועצה לביטחון לאומי בארה"ב מדגישה כי "הסיוע לא יופסק", אך על פי דיווחים הוא יקוצץ באופן משמעותי

המחאות האלימות יפסיקו את הסיוע? (רויטרס)

האם ארה"ב תודיע בימים הקרובים על קיצוץ הסיוע הביטחוני למצרים? מקורות בוושינגטון מסרו לרשת CNN כי בעקבות חידוש המחאות האלימות במצרים, יהיה קיצוץ בסיוע, אך הוא לא יופסק לחלוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז הפלת משטרו של מוחמד מורסי בחודש יולי וחידוש ההפגנות האלימות במדינה, הסיוע הביטחוני האמריקני למצרים - שעומד על למעלה ממיליארד דולר בשנה - עומד בסכנת ביטול. על פי דיווחים ממקורות אנונימיים, הסיבה לכך היא "הצטברות האירועים האלימים במדינה", שבהם נהרגו עשרות בני אדם.

דוברת המועצה הלאומית לביטחון לאומי, קייטלין היידן, הכחישה את הדיווח על הפסקת הסיוע: "מדובר בדיווחים שקריים. נכריז בימים הקרובים על עתיד קשרי הסיוע עם מצרים, אבל הנשיא הבהיר בוועידת האו"ם שהסיוע יימשך".

ארה"ב תממן הגנה מהטרור בסיני

על פי הדיווחים, ארה"ב תמשיך לממן את צרכי ההגנה של מצרים במסגרת הסכם השלום הישראלי-מצרי. בנוסף, תעביר ארה"ב את הסכום הדרוש להגנה מפני הטרור בסיני. מקור אמריקני בכיר הוסיף כי ארה"ב תסייע כספית לקידום הדמוקרטיה במדינה.

בחודש אוגוסט השהתה ארה"ב חלק מסכום הסיוע, ובתקופה האחרונה דחתה את ההחלטה לגבי המשך הסיוע. גורמים בכירים ייעצו לאובמה להפסיק או לקצץ את הסיוע. מקורות בוושינגטון מוסיפים כי גם אם יושהה הסיוע, ארה"ב לא תמנע את האפשרות לחדש את העברת הכספים אם מצרים "תנקוט צעדים חיוביים לעבר החזרת הדמוקרטיה".

ממשל אובמה נמנע מהגדרת הפלת משטרו של מורסי כ"הפיכה צבאית", מכיוון שההחלטה תחייב את קיצוץ כל הכספים מלבד סיוע הומניטרי דחוף. הבית הלבן הביע כבר בעבר את עמדתו, לפיה הסיוע הצבאי למצרים "נחוץ לצורך האינטרסים הביטחוניים" של ארצות הברית.