לראשונה: אישה תכהן בתפקיד נגידת הבנק האמריקני הפדרלי

נשיא ארה"ב ברק אובמה צפוי להכריז היום על זהות הנגידה הבאה: ג'נט ילן בת ה-67, סגניתו של הנגיד היוצא בן ברננקי. מינויה של ילן היהודייה צפוי לעבור לאישור הקונגרס, והדעות בסנאט כבר חלוקות לגבי מינויה. אם תמונה, תהיה ילן האישה הראשונה שתכהן בתפקיד הבכיר

בארץ טרם מצאו נגיד שיחלף את סטנלי פישר, אך בארה"ב כבר נמצא מחליף לנגיד היוצא ברננקי: נשיא ארה"ב ברק אובמה צפוי להודיע הערב (ד') על מינויה של פרופ' ג'נט ילן בת ה-67, סגנית נגיד הבנק הנוכחי, לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אם הסנאט יאשר את מינויה של ילן, היה תהיה האישה הראשונה אי פעם שמכהנת בתפקיד הכלכלי הבכיר. ילן, שהונה מוערך ב-4.8 מיליון דולרים, נחשבת לתומכת במדיניות כלכלית מרחיבה, כמו קודמה ברננקי, וצפויה להמשיך בצעדיו שהתווה קודמה למלחמה בצמצום האבטלה. 

ברננקי יסיים את תפקידו בסוף חודש ינואר 2014. ילן לא הייתה המועדמת הראשונה והמועדפת על נשיא ארה"ב - אובמה העדיף למסור את התפקיד ללורנס סאמרס, שהיה יו"ר מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן בתקופת הכהונה הראשונה של הנשיא, וכיהן גם כשר האוצר בממשלו של ביל קלינטון. סאמרס, עם זאת, החליט להסיר את מועמדותו למינוי בגלל חשש שתהליך אישורו בסנאט יהיה קשה ופוגעני.

סאמרס היה צפוי לשמש מטרה להתקפות לא רק של סנטורים רפבוליקאיים אלא גם של מחוקקים דמוקרטיים ליברליים, שטענו שהוא מקורב מדי לוול סטריט. על פי הערכות בוושינגטון, גם מינויה של ילן לא יתנהל על מי מנוחות, אך היא תאושר בסופו של דבר. הסנטור הדמוקרטי צ'רלס שומר אמר ל"ניו יורק טיימס": "אני חושב שיש סיכוי טוב מאוד שיילן תאושר. היא נהנית מתמיכה דו-מפלגתית".

לעומתו, הסנטור הרפובליקאי בוב קורקר, חבר בוועדת הבנקאות של הסנאט, אמר: "הצבעתי נגד מינויה של ילן לסגן ראש ה'פד' ב-2010 בגלל השקפותיה היוניות על מדיניות מוניטארית. אנו נבחן בקפידה את הרקורד שלה מאז, אך לא ידוע לי על שום שינוי בהשקפותיה בשלוש השנים שחלפו".

מצא מחליפה לנגיד היוצא (AP)

צפויה להמשיך את מדיניות קודמה

ילן היא יהודיה, כמו שלושת האנשים שקדמו לה בתפקיד: ברננקי, אלן גרינספן ופול ווקר. בעלה, ג'ורג' אקרלוף, הוא כלכלן שעובד עתה בקרן המטבע הבינלאומית. הוא נולדה בברוקלין. ילן היתה עוזרת פרופסור בפקולטה לכלכלה בהאווארד בין 1971 ל-1976 וכלכלנית ב'פד' בשנים 1977 ו-1978. ב-1980 היא החלה ללמד מאקרו-כלכלה בבית-הספר למינהל עסקים ע"ש האס באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. ילן שירתה במועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן בממשל קלינטון בשנים 1997-1999 והיתה חברה בחבר הנגידים של ה'פד' בין 1994 ל-1997.

ברננקי, שעם פרישתו ישלים שמונה שנות כהונה, עמד בראש המאמץ המסיבי להציל את המערכת הפיננסית מהתהום שאליה הידרדרה במשבר 2008. מאמץ זה נמשך עד היום והוא בא לידי ביטוי במחויבות ה'פד' לשמור את שערי הריבית לטווח קצר ברמה שקרובה לאפס. בנוסף, הבנק הפדרלי ממשיך לרכוש אג"ח בשווי 85 מיליארד דולר בחודש, כדי לדחוף כלפי מטה את ריביות המשכנתאות והלוואות אחרות ולדרבן את הצמיחה.

ילן השתתפה בגיבוש וביצוע תכניות אלה, ולכן כניסתה לתפקיד צפויה להיות חלקה ולבטא המשכיות. על פי דיווחים, ילן היתה יותר "יונית" אפילו מברננקי ודחפה לנקוט צעדים נוספים לעידוד הצמיחה במשק. היא האמינה, וכנראה עדיין מאמינה, שרמת הסיכון לאינפלציה עודה נמוכה ושה'פד' יכול להזרים כספים למשק בלי לחשוש שהאינפלציה תרים ראש.