ראש "המוסד הבריטי": אלפי מוסלמים מאיימים על המדינה

ראש ארגון הביון MI5 אנדרו פרקר דיבר לראשונה מאז נכנס לתפקידו ואמר כי "אחד החששות הגדולים ביותר הוא שלוחמי ג'יהאד שמקורם בבריטניה ישובו אליה לאחר לחימה בסוריה, וינצלו את האימונים שרכשו על מנת לפגוע במטרות בריטיות"

בבריטניה חוששים מפיגועים (AP)

"אלפי מוסלמים קיצוניים רואים בממלכה המאוחדת מטרה לגיטימית לתקיפה" - כך מזהיר אנדרו פרקר, ראש סוכנות הביון הבריטית MI5.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אל קעידה וגרורותיה בפקיסטן ובתימן מייצגים את האיום הגדול ביותר לממלכה. לרשויות הביטחון חייבת להיות גישה לאמצעי ההתקשרות של ארגוני הטרור במדינה", אמר פרקר במסגרת נאומו הראשון מאז נכנס לתפקיד באפריל האחרון. פרקר הוסיף כי "האיום על הממלכה המאוחדת גדל. למרות הקצאת משאבים רבה בעשור האחרון, סוכנות MI5 מיקדה את תשומת הלב שלה רק במספר קטן של אנשים וארגונים".

פרקר, שנמצא כבר 30 שנים בשירות סוכנות הביון, התייחס למצב ההולך ומחמיר בסוריה, ואמר כי סוכנות הביון הבריטית משקיעה מאמצים הולכים וגדלים באיסוף מודיעין על אזרחים בריטים שיצאו להילחם במדינה שבה משתוללת מלחמת אזרחים במשך יותר משנתיים.

חשש מהדלפות ביטחוניות

"אחד החששות הגדולים ביותר של מדינות המערב, הוא שלוחמי ג'יהאד שמקורם בבריטניה ישובו אליה מסוריה, וינצלו את האימונים שרכשו על מנת לפגוע במטרות בריטיות", הסביר פרקר. "330 בני אדם הואשמו בעבירות הקשורות לטרור בבריטניה בזמן שבין ה-11 בספטמבר 2001 ועד ה-31 במרץ 2013. בחודשים הראשונים של השנה הנוכחית, כבר החלו 4 משפטים כנגד מתכנני פיגועים על אדמת בריטניה".

בעקבות ההדלפה של אדוארד סנואודן, שעורר פחד רב ברחבי העולם שמא תהיה לסוכנויות הביון ברחבי העולם גישה בלתי מוגבלת לאמצעי תקשורת של אזרחים, התייחס פרקר לפחד והתסכול של ארגונו, שנובע בעיקר מהתקדמות הטכנולוגיה, ומאלו שעלולים להדליף סודות מדינה. "על מנת להשיג שליטה, צריכה להיות לנו גישה לצינורות התקשורת בהם משתמשים הטרוריסטים, בהם צ'אטים, מדיה חברתית וטלפונים חכמים".