פרס נובל למוצאי ה"חלקיק האלוהי"

"הפרס הזה ניתן על משהו קטן שעשה את כל ההבדל" – כך נימקו השופטים בשוודיה את בחירתם במדענים פיטר היגס ופרנסואה אנגלרט בפרס נובל בפיזיקה. השניים זכו עקב המחקר והגילוי של בוזון היגס, המוכר יותר בשם "החלקיק האלוהי"

היגס ואנגלרט (רויטרס)

פיטר היגס מבריטניה ופרנסואה אנגלרט מבלגיה הוכרזו היום (ג') כזוכים בפרס נובל לפיזיקה. השניים קיבלו את הפרס על המחקר שערכו והתיאוריה שפיתחו בנוגע ל"חלקיק האלוהי" - ההיגס בוזון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנות השישים היו היגס ואנגלרט בין מספר פיזיקאים שהציעו מכניזם המעניק לכל החלקיקים ביקום את המסה שלהם - ומצאו חלקיק ש"יוצר את הסדר". השניים ערכו את הניסויים שלהם במרכז CERN בגבול שוויץ-צרפת, שם נבנה אחד הפרוייקטים הגדולים שידע עולם המדע - מאיץ החלקיקים הגדול בעולם.

אנגלרט והיגס הגיעו בשנת 1964 למסקנה זהה בעקבות מחקרים שונים, אבל היגס היה הראשון שמצא את אותו "חלקיק אלוהי", במהלך ניסוי במאיץ החלקיקים במתקן מחקר הגרעין האירופי סמוך לז'נבה ב-2002.

"הפרס הזה ניתן על משהו קטן שעשה את כל ההבדל", נימק סטפאן נורמאק, דובר הוועדה השוודית המלכותית למדעים, את הענקת הפרס. "מדובר בתגלית תיאורטית של מכניזם שתורמת להבנתנו את מקור המסה ברמת החלקיק התת-אטומי".