כך סיקרו בעולם את מותו של הרב יוסף: "מנהיג רוחני וממליך המלכים בפוליטיקה הישראלית"

מותו של מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס עורר הדים רבים בתקשורת העולמית. לשמו של הרב נקשרו כתרים במזרח התיכון ובתקשורת העולמית כולה: "הוא היה ממליך המלכים בפוליטיקה, מנהיג רוחני רב עוצמה וחסר תחליף". לצד השבחים, לא שכחו גם את אמירותיו השנויות במחלוקת

"ממליך המלכים" (אל ג'זירה)

"ישראל איבדה מנהיג רוחני רב עוצמה והשפעה": פטירתו של הרב עובדיה יוסף עוררה היום (ב') הדים רבים בתקשורת המערבית ובתקשורת הערבית, ולשמו של הרב נקשרו שבחים רבים, לצד אמירות שנויות במחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רשת אל ג'זירה הגדירה את הרב יוסף כ"מנהיג רוחני רב השפעה, שזכה להצלחה עצומה בקרב יהודי המזרח התיכון וצפון אפריקה". "הרב נחשב לממליך מלכים בזירה הפוליטית הסבוכה בישראל", הוסיפו. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP ציטטה מתפללים שהתאבלו על לכתו של מנהיג תנועת ש"ס: "איבדנו אב, הוא חסר תחליף". לפי הדיווח, "הרב זכה להשפעה רבה, אך עורר מחלוקת בשל דעותיו".

התקשורת העולמית עסקה בהרחבה גם במניין המשתתפים בהלוויתו של הרב. "מאות אלפים יגיעו לחלוק כבוד למנהיג הרוחני", נכתב ברשת CNN, שהוסיפה כי "הוא נחשב לסמכות המובילה בפסיקות דתית במדינה, ובעל פופולריות שהובילה להשפעה רבה על המערכת הפוליטית, באמצעות מפלגת ש"ס שכיהנה ברוב הממשלות מאז הקמתה".

"מנהיג רוחני רב השפעה" (ניו יורק טיימס)

"הרב היה איש סודם של ראשי ממשלה בישראל", הוסיפו ברשת האמריקנית, והדגישו את מעורבותו של מנהיג תנועת ש"ס בהסכמי אוסלו, כשהם מציינים את פרשנותו המקלה לגבי חילופי שטחים תמורת שלום. כמו כן הדגישו ברשת CNN, כי הרב "העביר את משקלו הפוליטי ימינה" בשנים שלאחר מכן - דבר שהוביל להתנגדות ש"ס להתנתקות. עוד סיקרו את אמירותיו מעוררות המחלוקת כלפי הפלסטינים ("רשעים, שיחטפו דבר"), שעמדו בסתירה לעמדת ראש הממשלה נתניהו.

ב"ניו יורק טיימס נכתב": "הרב גילם שילוב ייחודי של דת, מסורת, פופוליזם ואתניות. הוא רתם את תחושת ה'אנדרדוג' של ישראלים רבים ממוצא לא אירופאי, ופעל להחזרת כבודם והפיכתם לכח פוליטי. דרשותיו הפכו לזירה לניגוח יריבים פוליטים, הומוסקסואלים ואת אויבי ישראל לדבריו.

ה"גרדיאן" הבריטי הדגיש דווקא את אמירותיו מעוררות המחלוקת כלפי נשים וחילונים, ושאלו: "האם הוא היה דובר הנדכאים ומעודד האמונה, או אוטוקרט בעל דעות חשוכות שחתר תחת הדמוקרטיה?". יחד עם זאת, באתר העיתון צויינו חלק מפסיקותיו המקלות: "הרב החייה תחושה של גאווה חברתית וכבוד למאמיניו, והתאים את החוקים העתיקים לנסיבות ימינו".