מזכיר המדינה האמריקני קרי: מברך על התחלת פירוק הנשק

זמן קצר לאחר הודעת האו"ם שלפיה החל פירוק הנשק הכימי, מברך מזכיר המדינה האמריקני על המהלך ואומר כי אסד עומד בהתחייבויותיו לאו"ם. גם מקבילו הרוסי התייחס לנושא כשאמר שארצו תעשה הכל כדי לוודא לאסד אכן יתפרק מנשקו

החל תהליך ההשמדה. ארכיון (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מברך על התחלת תהליך פירוק הנשק הכימי שבידי המשטר הסורי ואומר כי יש לפעול להשגת שלום במדינה השסועה. "יש לתת קרדיט לאסד על כך שהוא מכבד את החלטות האו"ם", אמר קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר קרי במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב, שבה סיכמו השניים כי המדינות יפעלו למציאת הסדר בסוריה, הנמצאת במלחמת אזרחים עקובה מדם מזה למעלה משנתיים. "רוסיה תעשה הכל על מנת לוודא כי הנשיא אסד ממלא אחר כל החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ואכן מתפרק מנשקו הכימי", אמר לברוב.

עוד קודם לכן, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי מומחים מטעם האו"ם החלו בתהליך השמדת מאגרי הנשק הכימי, בתהליך שכלל עד כה פירוק של ראשי נפץ כימיים, נטרול פצצות המוטלות מן האוויר והוצאה מכלל שימוש של ציוד לערבוב והכנת חומר כימי ללחימה.

מברכים על התחלת התהליך. קרי ולברוב (רויטרס)

מומחים מטעם הארגון למניעת הפצת הנשק הכימי לצד מומחים מטעם האו"ם, הגיעו לדמשק על מנת לוודא כי סוריה אכן מקיימת את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם אשר קבעה כי על סוריה להשמיד את כל הנשק הכימי הנמצא בידה.

העובדים הסורים השמידו או הוציאו מכלל שימוש, מגוון רחב של ארסנל כימי. אולם צפויה להם עוד עבודה רבה בנושא. לצד הפיקוח על השמדת הנשק, פקחי האו"ם הגיעו לסוריה על מנת לבחון את אמינות הדיווח שסיפק אסד על כמות הנשק הנמצאת בידו.

היום: מזכ"ל האו"ם ידווח על התקדמות התהליך המורכב

ידווח על התהליך. באן קי מון (רויטרס)

לפני כשבוע וחצי מועצת הביטחון של האו"ם העבירה את ההחלטה שקבעה כי על סוריה לבצע פירוז מוחלט של כל הנשק הכימי שלה. החלטה זו, שנבעה בעיקר מהלחץ האמריקני והאיומים בדבר תקיפה בסוריה, היא שהובילה להסכמת סוריה לפירוק הנשק.

היום צפוי מזכ"ל האום באן קי מון לספק דוח למועצת הביטחון של האו"ם המפרט על שלבי התהליך המסובך. הקושי העיקרי העומד בפני המפקחים על השמדת הנשק, נובע העובדה כי סוריה עדיין שרויה במלחמת אזרחים - מצב המשקה על קיום תהליך סטרילי ומהיר של פירוק.