אובמה: "אירן במרחק שנה ויותר מפצצה"

אחרי המסרים הנוקבים מכיוונה של ישראל, בראיון לסוכנות הידיעות AP הביע נשיא ארה"ב אופטימיות ביחס לערוץ הדיפלומטי שנפתח מול טהרן, אבל הבהיר כי וושינגטון לא תקבל "עסקה גרועה" בנושא הגרעין האירני. לדבריו, דוחות מודיעיניים מעידים כי אירן במרחק של יותר משנה מנשק גרעיני

אחרי חילופי המסרים הפייסניים, התייחס היום (ש') נשיא ארה"ב ברק אובמה בריאיון מיוחד לסוכנות הידיעות AP, לטווח הזמן של טהרן לפיתוחו של נשק גרעיני. "נותרה לפחות שנה, אם לא יותר, עד שתהיה להם יכולת שכזו", אמר אובמה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא האמריקני ציין בריאיון כי דבריו מסתמכים על דוחות מודיעניים שונים של סוכנויות הביון. "העולם חייב לבחון האם הנשיא רוחאני רציני לגבי המשך קיום המגעים הדיפלומטיים הבינלאומיים בנוגע לשאיפות הגרעיניות של ארצו".

בדבריו, הביע הנשיא האמריקני אופטימיות ביחס להתקרבות בין הממשל האמריקני לנשיא רוחאני, אך הבהיר כי ארצות הברית לא תקבל "עסקה גרועה" לגבי תכניתה הגרעינית של הרפובליקה האסלאמית.

"נאום אובמה הרגיז מאוד את הישראלים"

הדברים נאמרים על רקע הדיווח אמש ב"ניו יורק טיימס" כי הימנעותו של הנשיא האמריקני אובמה מהצהרה פומבית כי אירן צריכה להתפרק מנשק גרעיני "הרגיזה מאוד את הישראלים".

"לבחון האם רוחאני רציני" (AP)

לפי הדיווח בכיר אמריקני, המעורב בגיבוש אסטרטגיית המשא ומתן של המערב, ששוחח עם חברי המשלחת הישראלית, אמר: "הישראלים רוצים לחזור למקום שבו היו האירנים לפני עשור. אף אחד בארצות הברית לא חולק על כך בתור יעד, השאלה היא רק האם זה אפשרי והאם מוטב לשמר יכולת אירנית מצומצמת תחת השגחה צמודה, על פני התעקשות לחיסול מוחלט של היכולות הגרעיניות".

לדבריו, נתניהו נשמע כמו אדם שמתחרט על כך שלא פעל כל עוד היה יכול. "בעוד מנהיגים במערב הולכים ומכירים בכך שלאירן תישאר ככל הנראה יכולת גרעינית כלשהי, נתניהו מתעקש להציב תנאים שרוב המומחים טוענים כי אינם מציאותיים", הוסיף.