תיעוד: 4 המחבלים מאחורי מתקפת הטרור בניירובי בפעולה

התקשורת הקנייתית פרסמה צילומי אבטחה מתוך הקניון, בו נהרגו במתקפת הטרור לפחות 67 בני אדם. בסרטון נראים ארבעה מחבלים בלבד בשעת פעולה סורקים אחר בני ערובה במרכז הקניות. בעקבות הצילומים בהם נראים פני המפגעים, החליטו בשלטונות קנייה לחשוף את שמותיהם של הארבעה

האם הפיגוע בקניון "ווסטגייט" בוצע על ידי ארבעה טרוריסטים בלבד? צבא קניה התיר לפרסום את שמותיהם של ארבעה מחבלים מהקניון, לאחר שנחשפו צילומי אבטחה המציגים את פני המחבלים. גורמים במדינה מעריכים כי הארבעה ביצעו לבדם את הפיגוע, בניגוד להערכה הראשונית לפיה 10-15 מחבלים עומדים מאחורי המתקפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר צבא קניה, הגנרל עמנואל צ'ירצ'יר, חשף את שמות ארבעת המחבלים המוצגים בסרטון - אבו בערה אל-סודני, עומר נבחן, חטאב אל-קנה ועומאייר. "אני מאשר כי אלו היו הטרוריסטים, הם כולם נהרגו במתקפה", הוסיף צ'ירצ'יר.

אל-סודני נחשב למנהיג הקבוצה, ואומן בעבר על ידי אל-קאעידה. "הוא לוחם וצלף מנוסה", הוסיף גנרל צ'ירצ'יר. נבחן, קנייתי ממוצא ערבי, נולד במומבסה ועבר בנערותו לסומליה. אל קנה, סומלי שנולד בבירה מוגדישו, מקושר לאל-שבאב, כמו גם עומאייר, שפרטים נוספים אודותיו לא נמסרו עד כה.

בסרטון, שפורסם אתמול בתקשורת המקומית, מוצגים ארבעה חמושים בלבד מסתובבים בקניון וסורקים אחר בני ערובה. על פי ההערכות, הסרטון צולם במהלך המתקפה והמצור, בשעה שקורבנות רבים היו לכודים בתוך המבנה. מהסרטון עולה כי מחבלים ספורים, ככל הנראה, עמדו מאחורי המתקפה והטילו את אימתם על הקניון, במהלך המצור הממושך. הצילומים סותרים את הטענות שהושמעו בסמוך לאירוע, לפיהן 10-15 מחבלים שלטו במתחם.

39 בני אדם עדיין נעדרים

מאט בריידן, שכיהן בעבר בראש סוכנות המעקב של האו"ם בסומליה, אמר לסוכנות הידיעות AP כי שניים מהמחבלים - אל-קנה ועומאייר - היו חברים בארגון הקנייתי הקיצוני אל-חיג'רה, הנחשב מקורב לארגון הטרור אל-שבאב, שלקח אחריות על הפיגוע.

בתוך כך, ארגון אל-שבאב, שקיבל אחריות על מתקפת הטרור בניירובי, דיווח כי כוחות בריטיים וטורקיים פשטו על מעוזיו בדרום המדינה. לדבריהם, מפקד הכוח הבריטי נהרג במהלך המתקפה וארבעה מהכוח הסומלי נפצעו אנושות. חייל נוסף טורקי, לפי ההצהרה שפרסן, הארגון נפצע אף הוא בפשיטה.

הארבעה שוטטו וחיפשו בני ערובה (יוטיוב)

עשרות בני נוער נעצרו בימים האחרונים, בנסיון לאתר את המחבלים שעומדים מאחורי מתקפת הטרור. בני הנוער שנעצרו מתגוררים באזור מוכה העוני מג'נגו בבירה, ונבדק החשד כי תושבי השכונה סייעו למחבלים. לפי נתוני הצלב האדום, 39 בני אדם עדיין נעדרים.

ארגון אל-שבאב הודיע כי המתקפה בקניון בוצעה כנקמה על שליחת כוחות הצבא הקנייתי לסומליה לפני כשנתיים. הארגון איים כי מתקפות נוספות יבוצעו בקניה - עד שהכוחות יוסגו מאדמת סומליה. נשיא קניה, אוהורו קנייטה, נשבע להמשיך את הפעולה הצבאית בסומליה, על אף המתקפה, והורה על הקמת ועדת חקירה לפיגוע. 

מתקפת הטרור בקניה - ההתפתחויות האחרונות

תיעוד: רגעי האימה בקניון בניירובי

דיווח: ישראל הזהירה את קניה

ניירובי: מנסים לחזור לשגרה

הרשויות בקניה: הושגה שליטה על הקניון

"נעצרו 10 חשודים במעורבות במתקפה"

שר הפנים: "רוב בני הערובה שוחררו"

עדויות: "המחבלים צעקו כופרים למוות"

פעילי הטרור: נוציא להורג את בני הערובה