חמינאי: "חלק ממה שהיה באו"ם - לא הולם"

בתגובה ראשונה לביקור הנשיא רוחאני בעצרת האו"ם בניו יורק, הביע מנהיגה הרוחני של אירן ביקורת מרומזת כלפי נשיא מדינתו, רוחאני. "חלק ממה שהיה בעצרת האו"ם היה לא הולם", אמר. הוא אמנם תומך בשיחות בנושא תכנית הגרעין של ארצו, אך מביע את חוסר אמונו בממשל האמריקני, שלדבריו "נשלט על ידי רשת ציונית בינלאומית"

מנהיגה הרוחני של אירן, אייתוללה עלי חמינאי, הגיב היום (ש') לראשונה על ההתקרבות בין הרפובליקה האסלאמית לארצות הברית, ובעיקר על ביקור הנשיא רוחאני בניו-יורק והשיחה בינו לבין אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חמינאי הביע ביקורת מרומזת כלפי נשיא מדינתו, חסן רוחאני, ואמר כי הוא "תומך במאמצים הדיפלומטיים של אירן, אך חלק ממה שהיה בעצרת הכללית של האו"ם היה לא הולם".

בדבריו, אמר חמינאי כי הוא אמנם "תומך בדיפלומטיה" בכל הנוגע לתכניתה הגרעינית של ארצו, אך הוסיף כי "לא ניתן לסמוך על ארצות הברית. היא מתנשאת ולא אמינה".

"הממשל האמריקני נשלט על ידי רשת ציונית בינלאומית", המשיך חמינאי. "אירן שומעת את האיומים החוזרים ונשנים של אויבותיה; תגובתנו על כל מעשה נפשע נגדנו תהיה רצינית ביותר".

נתניהו: "חמינאי מנהיג כת נפשעת"

בריאיון לרשת NBC האמריקנית, דחק ראש הממשלה נתניהו בקהילה הבינלאומית לנהל משא ומתן עיקש עם אירן, שבו לא יוחלט על ביטול הסנקציות נגד הרפובליקה האסלאמית עד שתפסיק לפתח נשק גרעיני. נתניהו אף הזהיר מפני חזותו המתונה של נשיא אירן רוחאני, שלדבריו "רק מעוורת את מנהיגי המערב".

"חמינאי מנהיג כת נפשעת". נתניהו (AP)

"העם באירן לא מונהג על ידי הנשיא רוחאני, אלא על ידי האייתוללה חמינאי. חמינאי עומד בראש כת שאפתנית ותוקפנית", אמר נתניהו והוסיף כי "רוחאני מציג גישה דו-ערכית כלפי המערב".

"חמינאי מקבל את ההחלטות", המשיך. "רוחאני פונה לדיקטטור חמינאי בכל שאלה. אחמדינג'אד התייחס למערב בצורה תוקפנית, ואילו רוחאני מנסה להציג חזות מתונה יותר, ומדבר עם חיוך. אבל לא מדובר בחזות אמיתית".