בדיקה: איזה דרכון הכי לא רצוי בעולם

מחקר חדש בדק איזה מכל דרכוני העולם מאפשר למחזיקים בו להיכנס למדינות אחרות בקלות, ללא ויזה. למרבה ההפתעה, ישראל ממוקמת במקום לא רע בכלל. "אשרות הכניסה הן גם ביטוי של היחסים בין המדינות וגם שיקוף של מעמד המדינה בקהילה הבינלאומית", הסבירו עורכי המחקר

דרכון ישראלי - לא מה שחשבתם (חדשות 2)

ישראלים רבים מתאמצים להשיג דרכון נוסף בכדי להקל על כניסתם למדינות אחרות, אולם על פי בדיקה של מכון "הנלי ושות'" הדרכון הישראלי נחשב לדרכון שמתקבל בברכה במדינות רבות בעולם. ליתר דיוק, ישראל ממוקמת במקום ה-20 ברשימת "הדרכונים המשתלמים" שפירסם המכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החברה הדגישה בהקדמה לתוצאות המחקר כי "בגלובליזציה של היום, אשרות כניסה ממלאות תפקיד חשוב מאוד. הן מאפשרות שליטה על מי שנכנס למדינה שלך". פינלנד, שוודיה ובריטניה נמצאות בראש הטבלה, כלומר שאזרחיה יכולים לנוע בחופשיות כמעט מוחלטת ברחבי העולם. המדינות המדורגות במקום השני בטבלה הן דנמרק, גרמניה, לוקסמבורג וארצות הברית.

כמעט 150 מדינות, לא דורשות אשרת כניסה מי (צילום מסך)

בניגוד להן ולמדינות כמו ישראל, ישנן מדינות שאזרחיהן צריכים אשרת כניסה כמעט לכל מדינה בעולם. למעשה, רבים מהם לכודים בתוך גבולותיהם, כמו אזרחי אפגניסטן הממוקמת אחרונה בטבלה: רק 21 מדינות מוכנות לארח את אזרחיה ללא ויזה. גם לבנון נחשבת למדינה מבודדת כמעט לחלוטין. "אשרות הכניסה הן גם ביטוי של היחסים בין המדינות וגם שיקוף של מעמד המדינה בקהילה הבינלאומית", הסבירו במכון. 

140 מדינות בעולם מוכנות לארח את אזרחי ישראל ללא אשרת כניסה. מתחתיה נמצאות בין היתר מדינות כמו ברזיל, רוסיה, הודו ואירן - שדורגה במקום ה-86 לאחר שצויין כי אזרחיה צריכים לקבל אשרות כניסה לכל מדינות העולם מלבד 35 מדינות).  מעל ישראל מופיעות בדירוג בין היתר הונג קונג, יפן ומלזיה.