קרי: "חידוש היחסים תלוי בצעדי אירן"

חילופי המסרים בין ארה"ב לאירן נמשכים: במהלך ביקורו בטוקיו, הבהיר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי חידוש הקשר עם הרפובליקה האסלאמית חייב להיות מלווה בצעדים ממשיים להפסקת תכנית הגרעין. לדבריו, העידן שבו הסנקציות יוסרו הסנקציות מעל אירן - נמצא בתום התהליך

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אומר היום שארצו מקווה לקיים קשרים עם הממשל החדש בטהרן, אך מבהיר שכל התקדות חייבת להיות מבוססת על צעדים ממשיים של טהרן בדרך לוויתור על תכנית הגרעין שברשותה. "אם כוונתה של אירן לשלום, אני מאמין שיש דרך להגיע לשם", אמר קרי במסיבת עיתונאים שקיים בטוקיו.

קרי הביע תקווה שהמגעים עם הממשל של הנשיא האירני חסן רוחאני ישאו פרי, אבל הדגיש כי דבר לא יילקח כמובן מאילו. "אנחנו בטוחים בנוגע למה שקורה", אמר מזכירה המדינה במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו היפני שבה הודיעו על חתימה מחודשת של הברית הצבאית בין המדינות.

את הדברים אומר קרי, זמן קצר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את מתקפת ההסברה בארה"ב. ביממה האחרונה היה עסוק נתניהו בשורה של ראיונות לכלי התקשורת האמריקניים שבהם המשיך להזהיר מפני "מתק השפתיים" של הממשל בטהרן. נתניהו הדגיש פעם נוספת את הצורך בסנקציות כדי להפעיל לחץ על אירן במהלך המשא ומתן על פירוקה מנשקה.

קרי התייחס ישירות לדבריו של נתניהו ואמר כי הוא לא רואה אותם כהבעת אי אמון בין הצדדים. "אני לא מבין את דבריו ככאלה הטוענים שאנחנו 'פראיירים', אני הבנתי שהוא אומר - אל תתנו שישטו בכם", אמר מזכיר המדינה.

מוקדם יותר השבוע, אמר קרי בריאיון לרשת CBS שאירן עשויה לפתוח את כורי העשרת האורניום החשאיים שלה, במטרה להוכיח לעולם שהיא רצינית בכוונותיה ובהכרזות על כך שהיא אינה מתכוונת להפוך למעצמה גרעינית. באותו ריאיון אמר קרי שייקח עוד זמן עד שארצו "תתחיל הסיר את הסנקציות", אך שתהליך כזה אפשרי.

רוחאני נגד נתניהו: זעמה של ישראל משמח אותנו

ובינתיים, באירן ממשיכים להתייחס בזלזול למאמצים הישראלים להתריע מפני המשטר. כיממה לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו באו"ם אמר חסן רוחאני כי "זעמה של ישראל משמח את אירן, הוא מגיע כי אירן מתחזקת כשחרבה של ישראל קהה".

לדבריו של רוחאני הצטרף גם רמטכ"ל צבא משמרות המהפכה חסן פירוזאבדי שגינה את דבריו של ראש הממשלה הישראלי. "הנאום הותיר על קירות העצרת האו"ם חותם של מחרחר מלחמה", אמר הקצין הבכיר באירן. "הוא לא הרוויח דבר מלבד הגברת האיום על הציונים".