האיחוד האירופי נגד ברית המילה

באסיפה מיוחדת שהתקיימה אמש בצרפת, הוחלט ברוב מוחץ כי טקס ברית המילה, כמו גם מילת נשים, הם מנהגים המהווים הפרה בוטה של זכויות אדם. "מדובר בהחלטה לא מחייבת", אמר בכיר בקהילה היהודית בבריטניה

"החלטה לא מחייבת", אילוסטרציה (רויטרס)

ברוב מוחץ קבעה אמש האסיפה הפרלמטרית של האיחוד האירופי כי טקס ברית המילה לתינוקות, כמו גם מילת נשים הם אקט של "פגיעה בשלמות גופם של ילדים" המהווה הפרה של זכויות אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה קוראת למדינות החברות בארגון ליזום דיון ציבורי "הכולל דיאלוג תרבותי ודתי במטרה להגיע להסכמה רחבה שתביא להגנה על ילדים מפני הפרה של שלמות גופם". הוועדה קבעה כי יש לאמץ הוראות חוק נקודתיות כדי להבטיח שמנהגים אלו לא יתבצעו לפני שהילד יגיע לגיל שבו יוכל להחליט בעצמו.

הוועדה שהתכנסה אמש בשטרסבוג, צרפת, התבססה בהחלטתה על דו"ח מיוחד של הוועדה לעניינים חברתיים ובריאותיים של הארגון. ההחלטה עברה ברוב של 78 תומכים מול 13 מתנגדים ו-15 נמנעים. בארגונים יהודיים ברחבי אירופה הביעו אמש חשש כי מדובר בצעד ראשון לפני גל של חקיקה שיוביל להגבלת הטקס.

"למרות שההחלטה אינה מחייבת ולא מהווה סכנה להמשך ביצוע הטקס היהודי, אנחנו מוטרדים מכך שהמועצה מוכנה לדחות את כל הנקודות שהעלנו במהלך הדיון בנוגע לחופש הדת שבעניין", אמר בכיר בקהילה היהודית בבריטניה לתקשורת בארצו.

לפני למעלה משנה עמד מנהג ברית המילה במוקד מאבק בסקנדינביה ובגרמניה. בית המשפט בקלן קבע אז כי יש לאסור על ביצוע המנהג - דבר שעורר את זעמם של גורמים יהודים ברחבי העולם. לאחר מספר חודשים של מתיחות, אושר לבני הקהילה היהודית להמשיך בביצוע המנהג.