רה"מ: "חמינאי מנהיג כת תוקפנית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין לרשת הטלוויזיה NBC, ואמר כי המו"מ של הקהילה הבין לאומית עם אירן צריך להיות קשוח יותר. "אסור לבטל את הסנקציות עד שאיראן תראה נכונות להפסיק את פרויקט הגרעין. העם באיראן לא מונהג על ידי הנשיא רוחאני, אלא על ידי האייתוללה חמינאי. חמינאי עומד בראש כת שאפתנית ותוקפנית"

ראש הממשלה נתניהו דחק בקהילה הבין לאומית לנהל מו"מ עיקש עם אירן, בו לא יוחלט על ביטול הסנקציות נגד המדינה עד אשר  תפסיק לפתח נשק גרעיני - כך אמר נתניהו בראיון לרשת NBC האמריקנית. נתניהו אף הזהיר מפני חזותו המתונה של נשיא אירן רוחאני, שלדבריו רק מעוורת את מנהיגי המערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"העם באיראן לא מונהג על ידי הנשיא רוחאני, אלא על ידי האייתוללה חמינאי. חמינאי עומד בראש כת שאפתנית ותוקפנית", אמר נתניהו בראיון. ראש הממשלה אף הוסיף כי רוחאני מציג גישה דו ערכית כלפי המערב.

בראיון, השווה נתניהו בין הנשיא לשעבר אחמדינג'אד לבין רוחאני, ואמר כי "חמינאי מקבל את ההחלטות. רוחאני פונה לדיקטטור חמינאי בכל שאלה.אחמדינג'אד התייחס למערב בצורה תוקפנית, ואילו רוחאני מנסה להציג חזות מתונה יותר, ומדבר עם חיוך. אבל לא מדובר בחזות אמיתית".

בראיון לעיתונאי צ'ארלי רוז, הוסיף נתניהו "עלינו להבטיח שבמצב זה של חוסר ודאות נעשה את הדבר הנכון ולא את הדבר השגוי. אנו בקלות עלולים לגרום נזק שיהיה קשה מאד לתקן אחר כך. עלינו להיות מאד אחראיים, לא לעשות את הדבר האופנתי". "אני מעדיף לספוג ביקורת בעיתונות ושלא יספידו אותי בכלל. עדיף לספוג ביקורת בעיתונות מאשר לזכות להספד מחמיא. האחריות שלי היא להבטיח את הישרדותה, ביטחונה ואורך ימיה של המדינה היהודית האחת והיחידה", הוסיף.

הנשיא רוחאני הראה בשבועות האחרונים עניין במשא ומתן על מנת להגיע לפתרון בסוגיית הגרעין, ודרש את הסרת הסנקציות נגד מדינתו עד אשר יהיה פתרון שכזה. אירן אף הדגישה כי מטרת תוכנית הגרעין שלה היא ל"מטרות שלום", וכי מדינתו לעולם לא תפתח נשק גרעיני.

רוחאני נאם בשבוע שעבר בפני העצרת הכללית של האו"ם, בו הציג גישה מתונה יותר מקודמו בתפקיד. עם זאת, ראש הממשלה נתניהו הזהיר כי מדובר בשינוי חזות בלבד, וכי התוכנית של אירן לא השתנתה. "אחמדינג'אד הוא שועל שנראה כמו שועל, ואילו רוחאני הוא שועל שמתלבש כמו כבש תמים. אבל זה לא אומר שאנחנו אמורים לתת לו לעוור אותנו", אמר נתניהו.

בעוד ראש הממשלה נתניהו העניק ראיונות לכלי תקשורת אמריקניים, רעייתו, שרה נתניהו, נפגשה עם מפקד האקדמיה הבכירה בארה"ב "ווסט פוינט", הגנרל רוברט קסלין, עם האחראית על התכנית ללימודי השואה במקום, ועם הרב הצבאי הראשי של האקדמיה. נתניהו הניחה זר על קברו של מיקי מרקוס, קצין אמריקני - יהודי, שהיה האלוף הראשון בצה"ל, ונקבר בווסט פווינט, למרות שלא לחם בצבא ארה"ב.