רוחאני: "זעם ישראל משמח אותנו"

כיממה לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו בעצרת האו"ם, אומר הנשיא האירני כי ארצו "מתחזקת מדי יום, בעוד שחרבה של ישראל קהתה". לדבריו הצטרף גם רמטכ"ל צבא אירן, שאמר: "נאום נתניהו נובע מייאוש, הוא מחרחר מלחמה"

נשיא אירן ממשיך להתריס. ארכיון (AP/רויטרס)

נשיא אירן ממשיך להתריס כלפי ישראל: כיממה לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו באו"ם ובתום ישיבת הממשלה בארצו, אמר חסן רוחאני כי "זעמה של ישראל משמח את אירן". הוא הוסיף, כי "הזעם בא משום שאירן מתחזקת, כשחרבה של ישראל קהה". לדבריו הצטרף גם רמטכ"ל צבא אירן, חסן פירוזאבדי, שגינה את נאומו של ראש הממשלה נתניהו. "הנאום הותיר על קירות עצרת האו"ם חותם של מחרחר מלחמה". מדבריהם ציטטה סוכנות הידיעות פארס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא לא הרוויח דבר מלבד הגברת האיום על הציונים", הוסיף פירוזאבדי וכינה את נאומו של נתניהו נואש. לדבריו, איומיו של נתניהו בפעולה צבאית הפכו ל"חרב קהה וחלודה". פירוזאבדי לגלג על הנוסח שנשמע בעבר מפי ישראל וארצות הברית, לפיו האופציה הצבאית נותרת על השולחן, ואמר כי "השולחן שבור".

במקביל מדווחות סוכנות הידיעות רויטרס כי ממשלות במערב שוקלות כעת לאפשר לאירן להמשיך ולהעשיר אורניום ברמה מסוימת, כחלק מעסקה אפשרית לפתרון המחלוקת סביב תכנית הגרעין.

רמטכ"ל צבא אירן, פירוזאבדי (farsnews)

"אפשרות שיש לחקור"

"אני מאמין שחלק מהעסקה הוא שאם האירנים יוכיחו שתכנית הגרעין שלהם נועדה לצורכי שלום, יהיה אפשרי עבורם לעשות זאת", אמר לינאס לינקביצ'יוס, שר החוץ של ליטא, בהתייחסו לאפשרות של העשרת אורניום. ליטא מתפקדת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. לדבריו, לא מדובר בעסקה חתומה אלא "באפשרות שיש לחקור".

בסדרה של מגעים מאז אפריל בשנה שעברה, שש המעצמות הורו לאירן להפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20%. דיפלומטים אומרים שהדרישה הזאת לא תשתנה, אם כי יש סיכוי שיאפשרו לאירן להמשיך להעשיר אורניום ברמה נמוכה, עד 5%, על מנת לייצר דלק מתאים לתחנות כוח גרעיניות. הנושא ייבחן בסבב השיחות הבא בין אירן לבין המעצמות, שייפתח בז'נבה שבשוויץ ב-15 באוקטובר.

אירן במוקד עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

שר החוץ הסורי בעצרת האו"ם: "לפעול נגד הגרעין של ישראל"

שר החוץ האירני: נתניהו שקרן

פרס: "אירן מפתחת נשק להשמדה המונית"

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"