הנחיות לתייר הסיני: לא לחטט באף בחו"ל ולא להטיל מיימך לבריכה

הממשל הסיני מודאג מהתנהגות התייר הסיני בתבל. לשם כך הוציא מנהל התיירות במדינה ספר חדש ובו הנחיות מפורטות לגבי האופן שבו יש להתנהג מחוץ לגבולות המדינה. בין הנושאים בהם קיים עיסוק בספר: איך להתנהג בשירותים ואיך לנקות לכלוך בין השיניים

תייר סיני - התנהג בהתאם לכללי המקום, איל (AP)

הסינים מוטרדים למדי מהתדמית שנוצרת לגביהם במדינות שונות בעולם. בשל כך, הוציאו הרשויות מדריך "לאומי" לתייר הסיני המפרט כיצד עליו לנהוג בעת ביקור ברחבי תבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנהל התיירות הלאומי בסין פרסם את הספר ובו 64 עמודים עמוסים בהנחיות ל"תייר המתורבת" ובו איורים והנחיות "עשה" ו"אל תעשה" לכבוד חגיגות יום הלאום המצוין במדינה בימים אלה. בין השאר, נקראו התיירים מסין שלא לחטט באפם בציבור, לא להטיל מיימיהם בבריכות ולא לגנוב את חליפת ההצלה המתנפחת מהמטוס.

ארגוני תיירות בעולם מדווחים כי בשנים האחרונות נרשמה עלייה משמעותית בתיירות היוצאת מסין. מדינות אירופה עורכות שינויים במדיניות מתן אשרות כניסה לסינים בתקווה להגדלת ההכנסות מהכלכלה השנייה בגודלה בעולם. אלא שעל פי וואנג יאנג, סגנו של מנהיג סין, "התנהגותו של התייר הסיני פוגעת בתדמיתו של העם כולו".

 

חלק מהדוגמאות להתנהגותם הבלתי הולמת של הסינים בעולם הפכו ללהיטי רשת. כך למעשה סרטונים בהם תועד ילד סיני מטיל מיימיו בבקבוק במסעדה בהונג קונג ויריקות באמצעות הרחוב הפכו לפופולארים למדי. בספר הכללים שפורסם, מצויים הסברים מפורטים לכל עניין. "לא לחטט באף, לדאוג לניקיונו ובמקרה ששערות בולטות ממנו , יש לקצץ אותן", נכתב בספר הנימוסים. "במקרה שנותר לכם לכלוך בין השיניים, הוציאו אותו, אבל לעולם לא עם האצבעות", צויין.

בספרד - ענדי עגילים או שתחשבי לעירומה

הוראות נוספות שפורסמו בספר, מציגות הנחיות בנוגע להתנהלות בשירותים. התייר הסיני נקרא שלא לשהות בשירותים לזמן ממושך, לא להשאיר עקבות על הרצפה הרטובה או על האסלה ולא לעשות צרכיו במים ציבוריים כמו הבריכה. בספר יש גם נימוסי שולחן ובהם נכתב לא לשתות את המרק היישר מהקערה אלא להשתמש בכף, ובכל מקרה, לא ללגום תוך השמעת קולות אלא לשאוב את הנוזל או את האיטריות - באופן חרישי.

אלא שלא בכך מסתכמים ה"חוקים המפתיעים" שצוינו בספר. הסינים התייחסו למספר עניינים ברחבי העולם, שיסייעו לתייר להבין את המציאות החברתית במדינות שונות ברחבי העולם. כך למשל הוסבר כי בספרד "הנשים חייבות תמיד לענוד עגילים - אחרת יתפסו כעירומות". חוק אחר התייחס לשכנים ביפן - שם "נאסר לשחק עם הבגרים במהלך הארוחות בפומבי".