מחאה לא חינוכית: עימותים, נזקים ופצועים בעימותים בין מורים לשוטרים

המורים בריו דה ז'נרו ניסו במשך 50 יום להפגין בשקט, להפעיל לחץ נגד העירייה שלא מעלה להם את השכר למרות העלייה ביוקר המחייה. כשהמגעים לא עזרו, ההפגנות המורים החליטו לפרוץ לבניין העירייה. בחלק מהמקרים זה נגמר בבית חולים

הפגנות אלימות פרצו אמש במרכז ריו דה ז'נרו שבבברזיל כשאלפי מורים נקטו באמצעים קיצוניים בניסיון לשפר את תנאי שכר שלהם. אנשי החינוך לקחו את הדרישות שלהם לפתח בניין העירייה - ואיימו לפרוץ פנימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

באותו הזמן, בתוך הבניין, ישב ראש העיר אדוארדו פייס, שדחה את הסכום שנרשם על הצעת עדכון תלושי השכר של המורים. הוא הסכים לתוספת, אבל קטנה בהרבה מדרישתם.

בברזיל יש מי שמכנים את ההפגנה האלימה כאירוע לא ממש חינוכי. "אנחנו מיואשים לחלוטין מפני שכבר 50 יום אנחנו שובתים", אמרה פלאבי רודריגז, מורה מבית ספר תיכון בעיר. "אנחנו לא יודעים מה נותר לנו לעשות. כל מה שאפשר לעשות בדרכי שלום, כבר ניסינו".

מחאה מתפשטת

"כאשר המחאה הגיעה לפתח בית העירייה, השוטרים נאלצו להתערב", נכתב בכלי התקשורת הברזילאית, שלא הפנתה הרבה מאוד תשומת לב למורים שהקימו בשבועות האחרונים מחנה מחאה מול בניין העירייה. בתמונות מההפגנות ניתן לראות את השוטרים עושים שימוש ברימוני גז, כדורי גומי ואלות כדי לפזר את המפגינים.

מספר מורים ושוטרים, לא ברור כמה בדיוק, פונו לטיפול בבתי החולים אחרי ההתנגשויות. רכוש רב, חנויות ומכוניות, ספגו נזק. המפגינים טוענים שהשוטרים הברזילאים השתמשו בכוח מוגזם נגדם.

המשטרה הברזילאית מתמודדת בחודשים האחרונים עם הפגנות רבות של עובדים ממגוון תחומים. כך למשל אנשי התחבורה שדורשים שכר גבוהה יותר לקראת תחרויות הספורט שייערכו בעיר - אליפות העולם בכדורגל והאולימפיאדה.

ברזיל היא גם לא המדינה היחידה באמריקה הלטינית שבה המורים יוצאים למחאה אלימה נגד הממשל. בחודשים האחרונים נרשמות הפגנות, לעיתים אלימות מאוד, של אנשי חינוך בצ'ילה, במקסיקו ועכשיו - גם בברזיל.