ההשבתה בארה"ב: איך משפיע המשבר על האזרח האמריקני הפשוט?

המאבק בפשע ובעוני, בקרת בטיחות המזון והסביבה ופרוייקטים בחינוך בחברה מוקפאים עד שהקונגרס יצליח להגיע להסכם שיאפשר לאשר את התקציב. עשר הבעיות המרכזיות של השיתוק בממשל האמריקני

לילה לבן בבית הלבן (AP)

המאבק הפוליטי שהביא להשבתת השירותים הפדרליים בארה"ב גורם נזק גדול לכלכלה האמריקנית - ובעיקר פוגע באזרחים שסובלים מהיעדר השירותים היומייומיים ובהם רווחה ובריאות. ההשלכות של המשבר הן גם ארוכות טווח, לאחר שפרוייקטים רבים הוקפאו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלה הן עשר הבעיות המרכזיות שגורמת ההשבתה:

- פרוייקטים להגנה על הסביבה מוקפאים כי הסוכנות הממשלתית הסביבתית אומרת שאין פיקוח, אכיפה ובדיקות שגרתיות או בדיקות חירום - כי אין כסף לשלם לעובדים.

- הגוף הממשלתי שאחראי על בקרה ומניעת מחלות סגור. מלבד העובדה שהפיקוח על התפרצות מחלות חדשות, הוקפאה גם התכנית לבלימת השפעת העונתית, שכוללת טיפולים ובקרה.

- תכניות הזנה לנשים הרות מאוכלוסיות חלשות נפגעות כי לא ניתן לקבל סיוע במרכזים הממשלתיים. גם ילדים למשפחות מאוכלוסיות נזקקות לא מקבלים סיוע וכך גם כספי הסיוע לאימהות טריות.

מצבעים פדרלים בהקפאה (AP)

- המשבר בהעברת התקציב מחמיר את הגירעון של הממשל. במערכות הפיננסיות האמריקניות ובבנקים המרכזיים קוראים לחלק מאנשי המפלגה הרפובליקנית לערוך את הקרבות שלהם נגד הנשיא אובמה בחזיתות אחרות, ומאשימים שלמרות הקריאה של המפלגה לאחריות פיסקאלית, "המשבר רק מחריף את הגירעון".

- הפקחים על הבטיחות בתעשיית המזון לא בודקים את המוצרים שמגיעים למדפי החנויות ברחבי ארה"ב ומזון מקולקל , מזוהם ואפילו מסכן חיים, עשוי להגיע לצלחות של כל אזרח אמריקני.

- משרד הפיקוח הממשלתי על ביטחון בעבודה, שמפקח על אירועים של רשלנות ויחס לא הולם מצד המעסיקים, לא עובד ותלונות לא מקבלות יחס.

- התיירות נפגעת קשות: פארקים לאומיים, מוזיאונים וגני חיות לא עובדים בגלל שהתקציבים לא עוברים. כתוצאה, גם המטפלים בבעלי החיים בגן החיות הלאומי לא עובדים.

הקונגרס צריך להחליט (AP)

- ההשבתה מעוררת פאניקה בשווקים האמריקנים ובשווקים בעולם. כבר אמש נסגר המסחר בוול סטריט בירידות שערים מדאיגות.

- משרד המשפטים האמריקני ומשרד ההגנה ב"חופש" וכתוצאה, פרוייקטים של הגנה על אזרחים וגם מבצעים מעבר לים נתקעים. התובע האמריקני הכללי אריק הולדר הזהיר מפני ההשלכות ואמר כי לחברי הקונגרס "יש השפעה הרסנית" על מבצעים שמשרד המשפטים מנהל במסגרת המאבק בפשע. "יש אמריקנים טובים שעובדים קשה מאוד ועומדים לסבול בגלל חוסר התפקוד שלכם", אמר הולדר.