צפו: סין חוגגת את היום הלאומי

גם הגשם השוטף לא עצר את החגיגות לציון השתלטות המפלגה הקומוניסטית על כל שטחי המדינה, מלבד הונג קונג שהצטרפה מאוחר וטייוואן שהפכה למעוז הלאומנים. בשני המקומות התקיימו היום הפגנות נגד השלטון הסיני, שחגג יום לאומי ראשון תחת הנהגתו של שי ג'ין-פינג

מנהיג סין שי ג'ין-פינג יחד עם בכירי הממשל בבייג'ין הגיעו היום (ג') לכיכר טיינאנמן להניח זר על האנדרטה לגיבורי המהפכה הסינית ולהעלות את דגל הלאום לכבוד היום הלאומי של המדינה. היום לפני 64 שנים הכריז מאו צה טונג על סין כ"רפובליקה העממית הסינית", ולכבוד האירוע נערכו טקסים דומים גם בשאר הערים והמחוזות ברחבי סין שיוצאת היום ליום חופש - יום החג הלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שי ג'ין-פינג צפה בטקס המרכזי במצעד צבאי, תהלוכת נשים, מקהלות עממיות, וגם ילדים שהמשיכו בטקס למרות גשם זלעפות שהפריע מאוד גם לצלמים וצוותי הטלוויזיה במקום. מאות מיליוני סינים צפו בטקס בשידור חי.

הפגנות בהונג קונג ובטיוואן

בשנת 1911 הודחה השושלת האחרונה של קיסרי סין. אחרי מלחמת העולם השנייה, המפלגה הקומוניסטית הביסה את המפלגה הלאומנית והכריזה בבירה בייג'ין על "הרפובליקה העממית הסינית". המפלגה הלאומנית בראשות צ'יאנג קאי-שק מצאה מפלט בטאיפה שבטיוואן - שם ובהונג קונג נערכות היום הפגנות נגד השלטון הסיני הנוכחי.

כיכר טינאנמן -היום (AP)

היום הוא גם היום הלאומי ראשון תחת ההנהגה הסינית החדשה של שי ג'ין-פינג, שמוביל את הכלכלה שגדלה במהירות הגדולה ביותר בעולם, ונחשבת לכלכלה השנייה בגודלה. סין היא היבואנית והיצואנית הגדולה בעולם היום, היא מדינה בעלת יכולת גרעינית עם צבא עצום, ותקציב ההגנה השני בגודלו בעולם.