בכיר אירני: "ממשיכים להעשיר אורניום לרמת 20%"

על רקע ההתחממות ביחסי ארה"ב-אירן, בכיר אירני טוען היום כי במתקן בפורדו נמשכת העשרת האורניום עד לרמת 20%. "המתקן פועל ללא כל בעיות", אמר חבר הוועדה לביטחון לאומי, בהמשך לדיווחים כי נשיא אירן מוכן לסגור את המתקן

"נמשכת העשרת האורניום" (AP)

"הצנטריפוגות במתקן בפורדו הותקנו לחלוטין והוא פועל באופן מלא ללא כל בעיות" - כך טוען היום (ב') חבר הוועדה לביטחון לאומי ולמדיניות חוץ בפרלמנט האירני, מוחמד אסמאעיל קוסארי. הוא ציין כי נמשכת העשרת האורניום עד לרמת 20% במתקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי מספר דיווחים אחרונים, נשיא אירן חסן רוחאני מוכן לסגור את מתקן הגרעין - אם המערב יסכים להסיר את הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית. ראש הארגון לאנרגיה אטומית של אירן, עלי אכבר סאלחי, דחה בתוקף את דיווחי התקשורת המערבית בטענה שטהרן העלתה הצעה למערב לסגירת המתקן להעשרת אורניום. "סגירתו של האתר בפורדו היא שקר מוחלט", אמר סאלחי לכתבים בסוף ישיבת ממשלה בטהרן מוקדם יותר החודש.

על פי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, מפקד משמרות המהפכה גנרל מחמוד עלי ג'עפרי אמר היום (ב') כי הנשיא חסן רוחאני היה צריך לסרב לקבל את השיחה הטלפונית מנשיא ארה"ב ברק אובמה בשבוע שעבר.

רוחאני. יסגור את המתקן? (רויטרס)

"הנשיא נקט עמד ברורה וראויה במהלך שהותו בניו יורק", אמר ג'עפרי, "אבל כמו שסרב לפגוש את אובמה, היה עליו לסרב לדבר איתו בטלפון ולחכות לפעולה קונקרטית מכיוונה של ארה"ב". מדובר בביקורת הראשונה הציבורית מבכיר אירני, אחרי הקשר הראשוני בין מנהיגי ארה"ב ואירן מאז ניתוק היחסים בין המדינות במהפכה האסלמית ב-1979.

במקביל, בכיר במשטר האירני צוטט בסוכנות הידיעות איסנ"א אומר כי הנשיא חסן רוחאני הורה לרשויות התעופה לבחון את האפשרות לחדש את הטיסות הישירות בין אירן לארה"ב לאחר יותר משלושה עשורים.