שר החוץ הסורי באו"ם: "לפעול גם נגד הגרעין של ישראל"

שר החוץ הסורי תקף את האיומים של המערב לפעולה צבאית בארצו. "במקום לפתור משברים בדרכי שלום, יש מדינות שמחפשות פתרונות אלימים נגד אומות אחרות", אמר. הוא האשים: המורדים קיבלו נשק כימי מהמערב

מלבד נושא הגרעין האירני, מלחמת האזרחים בסוריה היא נושא בולט מאוד בכינוס עצרת האו"ם בימים האחרונים. הערב נאם שם שר החוץ הסורי וואליד מועלם, שיצא נגד האיומים בפעולה צבאית נגד ארצו. בחדשות 2 Online העברנו בשידור חי את נאומו של שר החוץ הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשנה שעברה, כשעמדתי כאן, העולם ראה אירועים רבים שגרמו לנו לחשוב שיהיה טוב יותר השנה - אבל המצב נשאר אותו הדבר עם משברים כלכליים ואלימות", פתח שר החוץ הסורי את דבריו בעצרת.

"אנשי העולם רוצים לראות שיתוף פעולה של העולם כדי לצאת מהמשבר, אבל היום המצב רק מחמיר", המשיך. "במקום לפתור משברים בדרכי שלום, יש מדינות שמחפשות אחרי פתרונות אלימים נגד אומות אחרות. צביעות מובילה מדינות להתערב בשם זכויות האדם. המדינות האלה מאיימות בתקיפה מחוץ למדיניות האו"ם ומחוץ לקונצנזוס".

מועלם המשיך בקו התוקפני. "אני שואל כאן שוב את אותן השאלות ששאלתי בשנה שעברה: האם ההחלטה של האו"ם להילחם בטרור הייתה לשווא? העולם לא נלחם בטרור בסוריה", קבע. "יש מדינות שלא מצליחות להבין שאל קעידה - ארגון הטרור המסוכן בעולם שכולל יחידות שונות קטלניות, פועל בסוריה".

אל-מועלם טען שהעולם תוקף את משטר אסד מהסיבות הלא נכונות. "האש מופנית לכיוון הנשיא אסד רק בגלל שהוא מתנגד לאל קעידה", האשים. "השלטון שלנו מאמין בזכויות האדם ובזכותם של הסורים לחיות. הפעולות של הארגונים האלה אינן שייכות לאיסלם, זו לא מלחמת אזרחים, זו מלחמה בטרור. אנו קוראים לאומות העולם לסייע לנו להלחם בטרור במסגרת ההסכמים של האו"ם".

"המורדים קיבלו נשק כימי ממדינות שמוכרות לכולנו"

"כיצד מדינות שלוחמות באותם ארגוני הטרור, מתעלמות מארגוני הטרור במדינה שלי?", שאל אל מועלם. "טרור הוא טרור, אין טרור מתון. מי שהשתמש בנשק כימי הם אותם ארגוני טרור. אני קורא להמתין למסקנות האו"ם שיוכיחו מי בדיוק השתמש בנשק כימי. המורדים קיבלו את הנשק הכימי ממדינות במערב שמוכרות לכולנו. המדינה שלי מקבלת את היוזמה של לברוב. אני קורא לאו"ם לעצור את קיום הנשק להשמדה המונית במזרח התיכון".

"סוריה מוכנה לפתרון פוליטי, אבל לא תרשה לטרוריסטים לפעול נגד אזרחים", הוסיף. "האם אתם רוצים שלא נוכל להגן על תושבינו? המלחמה בטרור אינה רק של סוריה. הטרוריסטים יחזרו למדינות שלהם ואף אחד לא יהיה חסין לטרור הזה, שלא רואה גבולות. הסנקציות שמופעלות על ידי המערב מקשות מאוד על חייו של האזרח הסורי ואנו לא מצליחים לענות על הצרכים של התושבים שלנו".

לדבריו, רבים מאזרחי סוריה נאלצו לברוח מהמדינה. "אני קורא לאזרחים הסורים לחזור לבתיהם ממחנות הפליטים", קרא. "אנו מבטיחים לספק כל סיוע שיגיע מהקהילה הבינלאומית לכל אזור ולכל אוכלוסייה".

בסיום דבריו התייחס אל מועלם לסוגייה הפלסטינית - ולהחזקת נשק גרעיני לכאורה בידי ישראל. "אל למשבר בסוריה לגרום להתעלמות מהמשבר הפלסטיני ומהגולן", אמר. "צריך להחזיר את הגולן לידי סוריה ולהכריח את ישראל לשנות את גבולותיה. האו"ם צריך להגדיר את כל המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית. אי אפשר לפנות את הנשק להשמדה המונית מהאזור בלי פעולה נגד ישראל - המדינה היחידה שמחזיקה נשק גרעיני באזור".  

השר הסורי הבהיר: לא ננהל מו"מ ישיר עם האופוזיציה

אל-מועלם הוא הנציג הסורי הראשון שנואם בעצרת האו"ם הנוכחית. לפני שעלה לנאום הבהיר הציג הסורי בריאיונות לתקשורת האמריקנית שאין לו שום כוונה לקיים משא ומתן ישירות מול אנשי האופוזיציה הסורית או מנהיגה אחמד אל ג'רבה. "הם לא מייצגים איש בסוריה" הוא טען.

מועלם הוא אחת הדמויות הבולטות במשטר אסד צפוי לתמוך במה שקיבל את התואר "ההצעה הרוסית" לפירוק הנשק הכימי הסורי, אבל עשוי להביע סייג מכוונת אנשי האופוזיציה שנתמכים על ידי מדינות כמו ארה"ב, בריטניה וצרפת להדיח את אסד ומשטרו.

בריאיון ל"אל מוניטור" אמר מועלם שהתכנית הרוסית היא "הוגנת" אך הבהיר שהמורדים הם אלה שעושים שימוש בנשק הכימי. על רקע ההתקרבות היחסית בין ארה"ב לאירן אמר שר החוץ הסורי כי הוא בוטח באירן, והביע שביעות רצון על כך שארה"ב ואירן משוחחות גם על סוריה.

במקביל, בכירים בלבנון אומרים כי כוח חלוץ של פקחי האו"ם לבדיקת הנשק הכימי בסוריה נחת בנמל התעופה של ביירות. בצוות 20 פקחים שאמורים לעבור את הגבול לסוריה בהמשך השבוע. גם היום דווח על חילופי אש בדמשק בין כוחות המורדים לצבאו של אסד.

עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

שר החוץ האירני: נתניהו שקרן

פרס: "אירן מפתחת נשק להשמדה המונית"

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"