משמרות המהפכה נגד רוחאני: "לא היה צריך לדבר עם אובמה"

ההתקרבות ביחסי ארה"ב ואירן נתקלת בהתנגדות מבית. מפקד משמרות המהפכה אומר כי נשיא אירן היה צריך לסרב לקבל את שיחת הטלפון מהנשיא האמריקני. "רוחאני נקט עמד ברורה וראויה, היה עליו לסרב לדבר בטלפון ולחכות לפעולה קונקרטית מכיוונה של ארה"ב", אמר הגנרל ג'עפרי

אובמה ורוחאני. "לא היו צריכים לשוחח" (AP)

יש באירן מי שאינם שבעי רצון מרוחות הפיוס המנשבות בין וושינגטון לטהרן. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, מפקד משמרות המהפכה גנרל מחמוד עלי ג'עפרי אמר היום (ב') כי הנשיא חסן רוחאני היה צריך לסרב לקבל את השיחה הטלפונית מנשיא ארה"ב ברק אובמה בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנשיא נקט עמד ברורה וראויה במהלך שהותו בניו יורק", אמר ג'עפרי, "אבל כמו שסרב לפגוש את אובמה, היה עליו לסרב לדבר איתו בטלפון ולחכות לפעולה קונקרטית מכיוונה של ארה"ב". מדובר בביקורת הראשונה הציבורית מבכיר אירני, אחרי הקשר הראשוני בין מנהיגי ארה"ב ואירן מאז ניתוק היחסים בין המדינות במהפכה האסלמית ב-1979.

היום דיווחה סוכנות הידיעות האירנית איסנ"א על צעד נוסף לכאורה בהתחממות היחסים בין וושינגטון לטהרן. בכיר בממשלה האירני המקורב לרוחאני, אכבאר טורקאן, אמר לאיסנ"א כי רוחאני העביר בקשה לרשויות התעופה במדינה לבחון את האפשרות לחדש את הטיסות ישירות בין אירן לארצות הברית - טיסות שלא מתקיימות כבר מזה שלושה עשורים.

"לחכות לצעד קונקרטי". ג'עפרי, ארכיון (חדשות 2)

לפי הדיווח, נשיא אירן ביקש מרשויות התעופה לבדוק מה נדרש כדי לאפשר את המהלך פורץ הדרך, לאחר ששוחח עם אובמה בטלפון. המטרה המרכזית של הרפובליקה האסלאמית היא חידוש השיחות שיביאו להסדרת תוכנית הגרעין וביטולן של הסנקציות על המדינה.

סגן שר החוץ האירני: "אין סימן לחידוש היחסים"

אתמול נשמעו קולות באירן באירן שביקשו לצנן את האווירה סביב התהדקות היחסים. סגן שר החוץ של הרפובליקה האסלאמית עבאס ארגאצ'י הבהיר כי שיחת הטלפון בין המנהיגים עדיין לא מעידה על פריצת דרך. "אין מדובר בסימן לחידוש היחסים בין המדינות", אמר ארגאצ'י. תגובתו הצוננת של ארגאצ'י, שצוטטה בסוכנות הידיעות האירנית "פארס",  משקפת את הלך הרוח גם בקרב רבים ברחוב האירני, שמבקרים את המהלך של הנשיא רוחאני.

בשבת שב רוחאני לארצו מארה"ב, ונתקל בתגובות מעורבות. תומכי הנשיא קיבלו את פניו בתשואות והניפו שלטים שעליהם נכתב: "תודה לך" ו-"כן לשלום". מנגד, עשרות מפגינים המשתייכים למחנה השמרני השליכו לעבר שיירתו נעליים וביצים וצעקו: "מוות לאמריקה". 

ביצים לעבר רוחאני (טוויטר)

אחד מתומכי הנשיא אמר לסוכנות הידיעות פארס: "ברחמיו של האל, המנהיגים יכולים להשלים והכל יהיה טוב. אני חושב ששיחת הטלפון הזו היא התחלה אידיאלית לפיתוח היחסים הבינלאומיים שלנו".

מנגד, חוששים חלק מתושבי הבירה טהרן כי וושינגטון אינה כנה וכי הנשיא "נופל קורבן למניפולציות מערביות". אזרחים אירנים אמרו לסוכנות רויטרס כי "כשמר רוחאני הפך לנשיא, אובמה חתם על הוראה להפעלת סנקציות חדשות נגד אירן בנושאים שונים, בכתב ידו. זהו סימן שהם (האמריקנים) לא מחפשים שיחות, אבל למרבה הצער שיחת הטלפון הזו התרחשה".