דיווח באירן: "רוחאני הורה לבחון את חידוש הטיסות לארה"ב"

עוד סימן להתחממות ביחסים? בכיר במשטר האירני צוטט בסוכנות הידיעות איסנ"א אומר כי הנשיא חסן רוחאני הורה לרשויות התעופה לבחון את האפשרות לחדש את הטיסות הישירות בין אירן לארה"ב לאחר יותר משלושה עשורים

רוחאני. מנסה להדק הקשרים? (רויטרס)

נשיא אירן חסן רוחאני העביר היום (ב') בקשה לרשויות התעופה במדינה לבחון את האפשרות לחדש את הטיסות ישירות בין אירן לארצות הברית - טיסות שלא מתקיימות כבר מזה שלושה עשורים. כך סיפר לסוכנות הידיעות האירנית איסנ"א בכיר בממשל האירני המקורב לרוחאני, אככבאר טורקאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווח, נשיא אירן ביקש מרשויות התעופה לבדוק מה נדרש כדי לאפשר את המהלך פורץ הדרך, לאחר ששוחח עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בטלפון בשבוע שעבר. בטהרן מנסים להמשיך את המומנטום שנוצר בניו יורק ועל פי הדיווחים בתקשורת האירנית, המטרה המרכזית של הרפובליקה האסלאמית היא חידוש השיחות שיביאו להסדרת תוכנית הגרעין וביטולן של הסנקציות על המדינה.

יותר ממיליון אירנים מתגוררים בארה"ב ומאז ניתוק היחסים בין המדינות, במהלך המהפכה האסלאמית ב-1979 - הם אינם יכולים לטוס באופן ישיר לטהרן. נשיא אירן נבחר לאחר שהבטיח לשפר את המצב הכלכלי במדינה, ולשחרר את הרפובליקה האסלאמית מהסנקציות שחונקות אותה.

סוכנות הידיעות רויטרס ציטטה היום מומחה בנושא אירן מאוניברסיטת מאסון בארה"ב, שאול בחאש, שטען כי פתיחותו של רוחאני למערב "אינה בלוף". "מבוגרים שוב שולטים בממשל האירני", אמר. טהרן, שלא מצליחה לייצא את הנפט שברשותה, מפסידה מידי חודש מיליארדי דולרים.  ב-2012, לפי סוכנות הידיעות רויטרס, הפסידה אירן 26 מיליארד דולר, ו-2011 הסתיימה עם הפסד של 95 מיליארד דולרים.

פגישת קרי עם שר החוץ האירני (AP)

קרי: "הקשרים עם אירן יכולים להשתפר מאוד"

בארה"ב מביעים בינתיים אופטימיות ביחס לשינויים ביחסים בין המדינות. הלילה אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לצוות התכנית "60 דקות" של רשת CBS, כי הקשרים עם אירן יכולים להשתפר מאוד, וכי לוח הזמנים שהציב רוחאני - מציאותי.

אחרי הפגישה בין קרי לשר החוץ האירני זריף בשבוע שעבר, אמר קרי כי המבחן הוא מבחן התוצאה. "אני מצפה שהאירנים יעשו צעדים שיבטיחו לעולם שאין להם תכנית גרעין צבאית. הם יכולים לפתוח את המתקן בפורדו לפיקוח בינלאומי כדוגמא, לחתום על הסכמים בינלאומיים, להפסיק את העשרת האורניום לרמה גבוהה".

"המלים בלבד לא יחליפו את הפעולה. אנחנו צריכים פעולה שמוכיחה שתכנית הגרעין של אירן לא מאיימת. אנחנו לא נסיר את הסנקציות לפני שיהיו מדדים ברורים שיוכיחו לנו בשקיפות מוחלטת מה אירן עושה עם תכנית הגרעין שלה. לוח הזמנים שהציב רוחאני, תוך חצי שנה, הוא אפשרי. אנחנו צריכים כאן עסקה טובה, עסקה שלא יכולה להיכשל. אם תכנית הגרעין שלהם היא אכן אינה צבאית, היחסים עם אירן יכולים להשתפר לטובה באופן דרמטי, ומהר".

בשבוע שעבר שוחחו לראשונה מאז 1979 נשיא אירן רוחאני ונשיא ארה"ב אובמה בטלפון. השיחה התקיימה רגע לפני שרוחאני עזב את עצרת האומות הכללית אחרי שפיזר שורה של מסרים פייסניים. "הדגשתי בפני רוחאני את מה שאמרתי בעצרת האו"ם בניו יורק, שלמרות שעוד יהיו מכשולים בדרך ושהצלחה היא לא דבר מובטח - אני מאמין שנוכל להגיע לפתרון", אמר אובמה לאחר השיחה בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן.

לדברי הנשיא האמריקני, הוא הנחה לאחרונה את מזכיר המדינה קרי להמשיך במאמצים הדיפלומטים עם הממשל האירני. "היו לנו שיחות מועילות עם שותפנו באיחוד האירופי יחד עם שר החוץ האירני", אמר אובמה. "הנשיא רוחאני ואני הנחנו את הצוותים שלנו לעבוד במשלחות כדי להגיע להסכם".

אובמה הבהיר כי במהלך ניסיונות הגישור בין המדינות, הוא ימשיך לעדכן באופן שוטף את בנות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון ובראשן - ישראל. "אנחנו מודעים לאתגרים העומדים לפנינו", אמר הנשיא האמריקני. "זוכרים את העובדה שזאת הייתה ההתקשרות הראשונה מאז שנת 1979 ואת משמעות הדבר".