טורקיה: ארדואן הודיע על ביטול חוק האוסר על נשים לעטות כיסוי ראש

בנאום דרמטי שנשא ראש ממשלת טורקיה, הוא הודיע על קווי המדיניות של ממשלתו - הכוללים שורת רפורמות חברתיות. ארדואן הכריז על ביטול האיסור על הנשים לעטות כיסוי ראש במוסדות ציבוריים ועל מתן יותר זכויות לבני המיעוטים ובראשם הכורדים

ארדואן משנה את טורקיה (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן נשא היום (ב') נאום, שמוגדר בכלי תקשורת מקומיים היסטורי, שבמהלכו הכריז על כמה רפורמות מרחיקות לכת. ארדואן הודיע, בין היתר, על ביטול החוק האוסר על נשים לעטות כיסוי ראש במוסדות הממשל, כיסוי שאותו נוהגות לעטות נשים מוסלמיות אדוקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רבים בטורקיה ממתינים לביטול החוק מאז שארדואן עלה לשלטון - אם ממניעים דתיים או ממניעים של זכויות אדם. החוק נקבע בימיו של מייסד טורקיה - כמאל אטא טורק, שניסה לבסס אומה טורקית חילונית.

לדברי ארדואן, ביטול האיסור לא יכלול את בתי המשפט ואת הצבא הטורקי, אלא את המוסדות האזרחיים כמו אוניברסיטאות או משרדים בבנייני הממשל. ארדואן אמר בנאום, שהתרכז במדיניות ממשלתו, שהוא מתכוון להחזיר נכסים שנלקחו על ידי הממשל מהקהילה הנוצרית הסורית ובהם מנזרים, כנסיות ושטחים חקלאיים רבים.

הנאום של ארדואן מתואר כפורץ דרך, לא רק בנושא ההתרחקות מהחוקים שאמורים לשמור על חילוניותה של טורקיה, אלא גם ביחס למיעוטים. זאת, לאחר שראש הממשלה הציע גם להוריד את אחוז החסימה בבחירות לפרלמנט הטורקי - מהלך שיאפשר לבני מיעוטים, במיוחד הכורדים, לשלוח נציגים לממשל באנקרה.

במסגרת ההקלות , לראשונה בני המיעוטים הכורדים יוכלו לקרוא לילדיהם בשמות כורדים שאינם טורקיים. "זו הצהרה היסטורית בעלת משמעות", אמר ארדואן בהודעה.

הכורדים מהווים 20% מאוכלוסיית המדינה, והשינוי במדיניות שעליו הכריז ארדואן עשוי להוביל לסיום סכסוך אלים בן שלושה עשורים לפחות, שעלה בחייהם של 40,000 בני אדם.