ג'ון קרי: "מלים זה נחמד, אבל אנחנו דורשים מאירן פעולות בשטח"

אחרי הפגישה בין קרי לזריף ואחרי הטלפון בין אובמה לרוחאני, מזכיר המדינה האמריקני אומר כי התכנית של רוחאני מציאותית לחלוטין. קרי טוען שאכן ניתן להגיע להסכם במסגרת לוח הזמנים הקצר שרוחאני הציב, אבל המבחן של האירנים יהיה מבחן הפעולות בשטח: "על אירן חובת ההוכחה להוכיח שתכנית הגרעין אינה צבאית"

מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי אופטימי לגבי השינויים ביחסים שבין אירן לארה"ב. קרי אומר כי היחסים עם אירן יכולים להשתפר מאוד, וכי לוח הזמנים שהציב רוחאני - מציאותי. את הדברים אמר מזכיר המדינה לצוות התכנית "60 דקות" של רשת CBS שהתלוו אליו במגעים הדיפלומטיים האינטנסיביים שנערכו השבוע בעצרת הכללית של האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי הפגישה בין קרי לשר החוץ האירני זריף, פגישה שלא התקיימה מ-1979, אומר קרי שהמבחן הוא מבחן התוצאה. "אני מצפה שהאירנים יעשו צעדים שיבטיחו לעולם שאין להם תכנית גרעין צבאית. הם יכולים לפתוח את המתקן בפורדו לפיקוח בינלאומי כדוגמא, לחתום על הסכמים בינלאומיים, להפסיק את העשרת האורניום לרמה גבוהה".

המלים בלבד לא יחליפו את הפעולה. אנחנו צריכים פעולה שמוכיחה שתכנית הגרעין של אירן לא מאיימת. אנחנו לא נסיר את הסנקציות לפני שיהיו מדדים ברורים שיוכיחו לנו בשקיפות מוחלטת מה אירן עושה עם תכנית הגרעין שלה. לוח הזמנים שהציב רוחאני, תוך חצי שנה, הוא אפשרי. אנחנו צריכים כאן עסקה טובה, עסקה שלא יכולה להיכשל. אם תכנית הגרעין שלהם היא אכן אינה צבאית, היחסים עם אירן יכולים להשתפר לטובה באופן דרמטי, ומהר".

שהאירנים לא יבינו אותנו לא נכון

הנשיא אובמה הדגיש שלאירן לא יהיה נשק גרעיני. אנחנו רוצים לפתור את המשבר הזה בדרכי שלום, ואני מאמין שגם האירנים רוצים לפתור את הסוגייה כך. אבל שלא יבינו אותנו לא נכון: יש לנו אינטרס עליון להבטיח את הביטחון הלאומי של ארה"ב".

נשיא אירן רוחאני בנאומו באו"ם (רויטרס)
קרי התייחס גם למשבר המתמשך בסוריה, ואמר כי האיום בכוח צבאי על אסד עדיין קיים. "על אסד לדעת שאם לא יציית ומועצת הביטחון תסרב לאכוף כוח, ארה"ב שומרת על הכוח שלה בהתאם לאינטרסים הלאומיים שלה. הנשיא לא מוריד מהשולחן שום אפשרות שיש למפקד העליון, כולל השימוש בצבא".

"אני רוצה למנוע עוד 100,000 הרוגים בסוריה"

"אסד איבד את כל המוסריות שראש מדינה אמור להחזיק בה. מי מפציץ את האזרחים שלו בגז?", אמר מזכיר ההגנה על נשיא סוריה. "ברגע שהרוסים היו איתנו, אסד הבין שהוא צריך להסכים. הם בעלי הברית הגדולים ביותר שלו, לא נשארו לו שום אפשרויות". קרי גם שלל כל חילוקי דעות או מתח בינו לבין הנשיא אובמה בהתנהלות מול סוריה, במיוחד בהחלטה לפנות לקונגרס.

"אנחנו חיים בצל המלחמה בעירק. האמריקנים מרגישים שבגדו בהם, הנשק להשמדה המונית לא היה שם. למדנו את הלקח, וכולנו פעלנו כדי להיות בטוחים שיש תיק ראיות מוצק נגד אסד. מההתנהלות של הנשיא מול פוטין ושלי מול לברוב (שר החוץ הרוסי), זה מה שחשוב. אני מקווה שהייתה דרך קלה יותר לפתור את המשבר בסוריה, אבל זה לא קורה. מספר ההרוגים הוא מעבר לטרגדיה אנושית, הוא אסון, אבל אם לא נביא את הצדדים למו"מ יהיו עוד 100 אלף הרוגים", אמר קרי.