דיווח: ברגע האחרון – אובמה ביטל תקיפה של צרפת בסוריה

בשבת ה-31 באוגוסט הכל כבר היו בטוחים שתקיפה אמריקנית בסוריה היא רק עניין של זמן. אלא שדווקא תקיפה צרפתית הייתה זו שכמעט יצאה אל הפועל באותו היום - ונמנעה ברגע האחרון, כך על פי דיווח בעיתון "לה נובל אובזרווטור". על פי הדיווח, אובמה צלצל לנשיא הולנד - ודרש ממנו לא לתקוף

תקיפה צרפתית נמנעה ברגע האחרון? (רויטרס)

הכל היה מוכן, המטרות נבחרו והמטוסים עמדו בהיכון. אבל ברגע האחרון נשיא צרפת פרנסואה הולנד היה צריך לבטל את הפעולה בסוריה - בגלל שיחת טלפון מנשיא ארה"ב. כך מדווח היום (א') העיתון הצרפתי "לה נובל אובזרווטור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, בשעות הבוקר של שבת ה-31 באוגוסט, פקידים צרפתיים המקורבים לנשיא הולנד דיווחו כי חיל האוויר הצרפתי מתכונן לתקוף את סוריה "כבר הלילה". המטוסים הצרפתיים היו ערוכים לתקוף בשטחה של סוריה בתוך שעות - זאת כתגובה למתקפה הכימית שגבתה את חייהם של כ-1,400 בני אדם.

אלא שבזמן שהמטוסים של חיל האוויר הצרפתי נערכו למתקפה אווירית על סוריה, כשכבר היה נדמה שהבשילו התנאים למתקפה של המערב על דמשק - הגיעה שיחת הטלפון מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, שמנעה את מה שהיה הכי קרוב למתקפה צבאית על משטר אסד.

הדרמה החלה בשעה 03:00 לפנות בוקר של ה-31 באוגוסט. אז קיבל קצין התקשורת של נשיא צרפת שיחת טלפון מעמיתו האמריקני, בה נמסר לו שהנשיא אובמה צפוי ליצור קשר ישיר עם הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד, בקו ישיר ומאובטח בסביבות השעה 18:15.

אלא שבזמן שבארמון האליזה חשבו שאובמה יצהיר על תחילת המתקפה על סוריה ואף הכינו הצהרות כתובות שתוכננו להימסר לאחר צאת התקיפה לדרך, לא ידעו שבכוונתו להודיע על ביטול כל מתקפה צבאית ועל פנייה לקונגרס. נשיא ארה"ב יצר קשר עם עמיו הצרפתי בשעות הערב והודיע לו שלא לצאת למתקפה. בעיתון מתוארת תגובתו של הולנד לכאורה, לפיה הוא "נדהם" מבקשת הנשיא האמריקני. אחרי השיחה, ביקש הולנד לעצור את ההכנות לתקיפה - וזו לא יצאה אל הפועל.