שר החוץ האירני במתקפה על ישראל: נתניהו שקרן, ישראל רוצחת מדענים אירנים

לאחר שיחת הטלפון בין הנשיא אובמה לנשיא האירני רוחאני וטרם נאומו הצפוי של נתניהו באו"ם, שר החוץ האירני תקף את ישראל בראיון לרשת ABC. "כבר מאז 1999 נתניהו טוען שאירן מנסה לפתח נשק גרעיני עוד חצי שנה", האשים. לטענתו, ישראל הורגת מדענים אירניים ו"איש לא מרים גבה"

לאחר השיחה ההיסטורית של נשיא ארה"ב עם מקבילו האירני - ולקראת נאום נתניהו בעצרת האו"ם בהמשך השבוע, נשמעים קולות מאשימים מהרפובליקה האיסלמית: שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, כינה היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו "שקרן" - והדף את טענותיו לפיהן קולות הפיוס המגיעים מטהרן הם מזויפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון לרשת ABC האמריקנית התייחס שר החוץ האירני לטענות הישראליות לפיהן אירן מנהלת מסע פיוס מזויף כלפי המערב: "מתקפת חיוכים עדיפה על מתקפת שקרים. נתניהו ושותפיו אומרים כבר מאז 1999 שאירן נעה לעבר פצצה גרעינית. כמה שנים עברו והם עדיין אומרים את זה?".

זריף טען כי אירן איננה קרובה לפיתוח פצה גרעינית - כפי שישראל טוענת: "אנחנו לא נמצאים 6 חודשים מפצצה - ולא 6 שנים. אירן לא מעוניינת בפיתוח נשק גרעיני". לדבריו של שר החוץ האירני, ישראל היא המקור לאגרסיה והפרת זכויות בינלאומיות והמקור למתח במזרח התיכון: "ישראל ממשיכה לשקר ולהונות את הקהילה הבינלאומית שנים ארוכות", טען זריף והאשים את ירושלים בחיסול מדענים אירניים.

"ישראל לא יכולה להרוג את כל המדענים שלנו. היא חיסלה רבים מהמדענים שלנו ואף אחד לא הרים גבה. העולם וארה"ב שאמורים להיות נגד טרור, מאפשרים לטרוריסטים הישראלים להרוג מדענים אירנים", האשים זריף.

בהמשך דבריו התייחס שר החוץ האירני גם לסוגיית הכחשת השואה - כפי שבאה לידי ביטוי בפוסט שפרס מנהיגה הרוחני העליון של אירן, האייתוללה עלי חמינאי. "דיברתי עם חמינאי על הנושא הזה והוא השיב שהוא מגנה כל הרג של אזרחים תמימים - בין אם הוא קורה בגרמניה הנאצית או בפלסטין. השואה היא לא מיתוס, אף אחד לא אומר שהיא כזו. דבריו של חמינאי על השואה הוצאו מהקשר בתרגום מפרסית לאנגלית", טען זריף.

"אירן וארה"ב דומות, ניתן להגיע להסכמות"

שיחה היסטורית. אובמה ורוחאני (AP, רויטרס)
שר החוץ האירני התייחס לשיחות הגרעין מול המעצמות והתייחס להתחממות היחסים בין ארצו לארה"ב, זאת לאחר שיחת הטלפון שניהלו אובמה ורוחאני ופגישתו שלו עם מזכיר המדינה ג'ון קרי בסוף השבוע האחרון: "לקחנו את הצעדים הראשונים לשנות את הגישה כלפינו. עניין הגרעין לא היה צריך להיות "עניין" מההתחלה. כעת עלינו לפתור את זה. זה צעד ראשון לקראת הסרת החשדנות שהייתה 34 שנה", אמר זריף.

"אירן וארה"ב דומות בהרבה דרכים. התהליך הזה בריא מאוד ועלינו לעשותו באווירה של כבוד הדדי. אם ארה"ב מוכנה להכיר בזכויותיה של אירן לגרעין למטרות אזרחיות, יש לנו סיכוי אמיתי להגיע להסכמות. אירן לא מחפשת נשק גרעיני - זה גם מה שאמרתי למזכיר המדינה קרי. אירן ללא נשק גרעיני היא לא רק המטרה שלכם, אלא גם שלנו".

זריף דורש כי ארה"ב תסיר את הסנקציות המוטלות על אירן, שלדבריו - פוגעות בעיקר באזרח הפשוט. "אירן מוכנה לדון בהיבטים השונים של תוכנית הגרעין. אנו לא צריכים אורניום לשימוש צבאי. אנחנו לא נעים בכיוון הזה. על שני הצדדים לדון ביחד כדי להגיע למתווה מוסכם ולהסיר את הסנקציות - אנחנו לא חותרים לפתרונות שונים".

"הדרך הטובה ביותר להבטיח שתוכנית הגרעין של אירן תישאר תמיד "שלומנית" הוא שהמדענים יוכלו לעבוד - ושיהיה עליהם פיקוח בינלאומי. אנחנו נסכים לכך. כל עוד אירן לא הכריזה שפעולותיה לשימוש צבאי - אין חשש שאירן נעה בכיוון הזה".

אירן במוקד עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

פרס: "אירן מפתחת נשק להשמדה המונית"

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"