הנשיא פרס: אירן מפתחת נשק גרעיני להשמדה המונית

את פתיחת ביקורו בהולנד פתח הנשיא פרס בביקור היסטורי בבית אנה פרנק. לרגל המאורע קיבל לידיו הנשיא אלבום תמונות מקורי שאספה אנה פרנק במהלך שהותה בעליית הגג, ואף סקר דפים מקוריים מהיומן. "דווקא בימים אלה, קולה של אנה מהדהד ומשמש אזהרה לכולנו", אמר

יממה לפני נאומו הצפוי של ראש הממשלה נתניהו בעצרת האו"ם, פתח היום (א') נשיא המדינה שמעון פרס את ביקורו הרשמי בהולנד בביקור בבית אנה פרנק. במהלך הביקור סקר פרס פריטים מקוריים וייחודיים מיומנה ומכתביה של אנה פרנק ואמר: "אני בספק אם אסד קרא את יומנה של אנה פרנק, כשלא היסס להשתמש בנשק כימי ורצח ילדים ונשים חפים מפשע, וכן אירן המפתחת נשק גרעיני להשמדה המונית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לכבוד בואו של הנשיא, הוצאו דפים מקוריים מהיומן של אנה פרנק - דפים השמורים בדרך כלל בארכיון, תחת תנאים מחמירים. לרגל המעמד נדרש הנשיא ללבוש כפפות מיוחדות. "המסר של אנה פרנק צריך להדהד בעולם דווקא בימים אלה. כתביה של אנה פרנק אינם רק זיכרון היסטורי, זוהי עדות חיה שאף אחד בעולם לא יוכל להחביא או להעלים - אלומת אור וקול אמיתי בעולם ששתק", אמר הנשיא פרס בעודו מעיין בכתבים.

"כשאני פותח היום את ביקורי בהולנד, איני יכול שלא להתייחס לנעשה סביבנו ולומר בקול ברור כי תמרור האזהרה של אנה פרנק עומד לנגד עינינו גם היום", אמר הנשיא. "קולך, אנה, הוא קול שמצלצל באוזננו ויזכיר לעם היהודי ולעולם כולו לעד את ניצחון בני האור על בני החושך". 

מעיין בכתבי אנה פרנק (עמוס בן גרשום / לע"מ)

במעמד ביקורו של הנשיא פרס, חשף בית אנה פרנק לציבור הרחב בפעם הראשונה עותק מקורי של שני מכתבים ששלח הניצול היחיד ממשפחת פרנק - האב אוטו פרנק - חודש לאחר ששוחרר מאושוויץ על ידי הרוסים.

"ביקור נשיא מדינת ישראל הינו רגע היסטורי בבית אנה פרנק", אמר מנכ"ל בית אנה פרנק. חלומה של אחותה של אנה היה לעלות למדינת ישראל. היום, עם ביקורך כאן, אנו סוגרים מעגל עבור משפחת פרנק כולה". המכתבים שנשמרו בחודשים האחרונים בארכיון בית אנה פרנק, יוצגו במקום החל מהחודש הבא בתערוכה מיוחדת.

אירן במוקד עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

שר החוץ האירני: נתניהו שקרן

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"