איטליה בפני כאוס פוליטי: ברלוסקוני קרא לשריו להתפטר מהממשלה

ביקורת חריפה באיטליה בעקבות קריאתו של סילביו ברלוסקוני לשריו לעזוב את ממשלתו של אנריקו לטה. ראש הממשלה הנוכחי כינה את המהלך: "משוגע ולא אחראי". במדינה טוענים כי ברלוסקוני קרא לשריו להתפטר כחלק ממלחמתו בכוונה להדיח אותו מתפקידיו בממשל

ראש ממשלת איטליה לשעבר, ברלוסקוני (רויטרס)

האם איטליה עומדת בפני משבר פוליטי חדש? ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, קרא לשריו להתפטר מממשלתו של אנריקו לטה. אם השרים אכן יתפטרו, מדובר במהלך שעלול להפיל את הקואליציה, השבירה ממילא ברומא, ולהכניס את הכלכלה השלישית בגודלה באיחוד האירופי לסחרור. ראש הממשלה לטה זעם על קריאתו של ברלוסקוני, השיב מלחמה ואמר שהמהלך של ברלוסקוני הוא "משוגע ולא אחראי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברלוסקוני תירץ את קריאתו לשריו לפרוש מהממשלה בגלל הכוונה להעלות מיסים. אמש קרא לחמשת השרים שלו ממפלגת החירות הימנית להתפטר בגלל הכוונה להעלותם. ברלוסקוני אמר, כי אנשי המפלגה שלו לא צריכים לקחת חלק "בקנטרנות האחרונה שהוטלה על האיטלקים על ידי מפלגות השמאל". ראש הממשלה לשעבר טען שחבילת המיסים שהממשל מנסה להעביר, עומדת בניגוד להסכמים קואליציוניים שעליהם חתם. היום נערכות שיחות במדינה כדי לנסות ולגייס רוב בפרלמנט לממשלה חדשה - זאת מבלי לשלוח את איטליה לבחירות נוספות, רק שבעה חודשים אחרי הבחירות האחרונות.

כל הישגי הממשלה בחודשים האחרונים - בסכנה

אנריקו לטה , ראש ממשלת איטליה (AP)
אלא שבאיטליה סבורים שהמהלך קשור דווקא לחייו הפרטיים של ברלוסקוני - ולאו דווקא למדיניות המיסים האיטלקית. ועדת הסנאט האיטלקית צפויה להדיח השבוע את ברלוסקוני ממושבו בממשל, אחרי שהורשע בהעלמת מיסים לפני כחודש. גם ראש הממשלה לטה סבור שברלוסקוני פועל ממניעים אישיים: "הוא מנסה להצדיק את המהלך המשוגע וחסר האחריות שנועד לחלוטין לשרת את האינטרסים האישיים שלו. ברלוסקוני משתמש במדיניות המיסים כבת ערובה. איטליה מזהה את השקרים האלה ולא תקבל אותם".

לטה סבור שמערכת המיסים שהוא מנהיג במדינה נועדה לקדם את התכנית שלו ליציאה מהמיתון שמנשך באיטליה כבר שנתיים, להחזיר חוב לאומי של 2 טריליון אירו ולצמצם את האבטלה של הצעירים באיטליה, שמגיעה ל-40%. שר העבודה האיטלקי, אנריקו ג'יובאניני אמר היום: "כל ההישגים שצברנו אחרי המאמצים של החודשים האחרונים נמצאים עכשיו בסיכון".