היועצת לביטחון לאומי בארה"ב: "לקהילה הבינ"ל יש מקום לספק לגבי אירן"

יועצת הנשיא אובמה לביטחון לאומי אמרה בראיון לרשת CNN כי "אירן חייבת לעמוד בהבטחותיה לפעול למען אנרגיה אטומית לצרכי שלום בלבד ולהפסיק לתמוך בטרור". רייס ציינה כי המגעים בין המעצמות לבין שר החוץ האירני היו "בונות" וכי הצדדים ייפגשו שוב בחודש הבא, אך הדגישה כי לקהילה הבינ"ל "יש את כל הסיבות לספק"

"אירן חייבת לעמוד בהבטחותיה" (AP)

היועצת של נשיא ארה"ב ברק אובמה לביטחון לאומי, סוזן רייס, אומרת כי שיחת הטלפון בין אובמה לרוחאני יכולה להוביל לתהליך של נורמליזציה ביחסים, אך מדגישה כי "אירן צריכה לעמוד בהבטחותיה". כמו כן, לדברי רייס, לקהילה הבינלאומית יש "את כל הסיבות להיות סקפטיים לגבי אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אירן חייבת לעמוד בהבטחותיה לפעול למען אנרגיה אטומית לצרכי שלום בלבד", אמרה רייס בראיון לרשת "CNN" האמריקנית. רייס הבהירה כי על אירן להפסיק לתמוך בטרור. "המגעים עם אירן יתחילו בכנות בחודש הבא" כאשר הצדדים ייפגשו בז'נבה, לדברי רייס, שהוסיפה כי השיחות של שר החוץ האירני זריף עם ג'ון קרי ונציגי מעצמות נוספות היו "בונים". לדבריה, זריף הציע מתווה להשגת הסכם תוך שנה.

"מוקדם מדי להניח שיושג הסכם על תכנית הגרעין. אנחנו מקווים להשיג את המטרה הזו, אבל אנחנו מפוכחים לגבי הפוטנציאל", הוסיפה רייס. "אם נוכל להשיג בשלום פתרון לתכנית הגרעין האירנית ולהבא להפסקת תמיכתה בטרור, אז נוכל להתחיל בדיון רציני לגבי העתיד".

רייס, שכיהנה כשגרירת ארה"ב באו"ם משנת 2009 ועד לחודש יוני האחרון, אמרה כי הסנקציות על אירן יישארו בתוקף עד שתעמוד בהתחייבויותיה למועצת הביטחון של האו"ם, ותתחייב לפתח גרעין למטרות שלום בלבד. "לנו ולאחרים בקהילה הבינ"ל יש כל סיבה להיות סקפטיים לגבי עמידתה של אירן במחויבויותיה, ולכן אנחנו צריכים לבדוק את זה, ולוודא שכל הסכם הוא אמין ואכיף".

בנושא הסורי, הבהירה רייס כי ארה"ב שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בפעולה צבאית חד-צדדית, אם משטרו של אסד לא יעמוד בהחלטת מועצת האו"ם למסירת הנשק הכימי במדינה: "זה חשוב ביותר שההחלטה החזקה והמחייבת, שדורשת מחויבות מסוריה, תוביל להשלכות חמורות במקרה של אי-ציות".