אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"

סגן שר החוץ האירני עבאס ארגאצ'י צינן את ההתלהבות משיחת הטלפון ההיסטורית בין אובמה לרוחאני. הוא צוטט בסוכנות הידיעות האירנית "פארס" אומר כי "אין מדובר בסימן לחידוש היחסים בין המדינות". ברחוב האירני יש תגובות מעורבות לסימני ההתקרבות בין שתי המדינות

שיחת הטלפון ההיסטורית בין נשיאי ארה"ב ואירן, עוררה גלים ברחבי העולם, אך באירן מבהירים היום (א') כי לא מדובר עדיין בפריצת דרך ביחסים. סגן שר החוץ של הרפובליקה האסלאמית עבאס ארגאצ'י הבהיר כי השיחה לבדה אינה מספיקה: "אין מדובר בסימן לחידוש היחסים בין המדינות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תגובתו הצוננת של ארגאצ'י, שצוטטה בסוכנות הידיעות האירנית "פארס",  משקפת את הלך הרוח גם בקרב רבים ברחוב האירני, שמבקרים את המהלך של הנשיא רוחאני.

אמש שב רוחאני לארצו, ונתקל בתגובות מעורבות. תומכי הנשיא קיבלו את פניו בתשואות והניפו שלטים שעליהם נכתב: "תודה לך" ו-"כן לשלום". מנגד, עשרות מפגינים המשתייכים למחנה השמרני השליכו לעבר שיירתו נעליים וביצים וצעקו: "מוות לאמריקה". 

ביצים לעבר רוחאני (טוויטר)

"שיחת הטלפון - התחלה אידיאלית"

אחד מתומכי הנשיא אמר לסוכנות הידיעות פארס: "ברחמיו של האל, המנהיגים יכולים להשלים והכל יהיה טוב. אני חושב ששיחת הטלפון הזו היא התחלה אידיאלית לפיתוח היחסים הבינלאומיים שלנו".

מנגד, חוששים חלק מתושבי הבירה טהרן כי וושינגטון אינה כנה וכי הנשיא "נופל קורבן למניפולציות מערביות". אזרחים אירנים אמרו לסוכנות רויטרס כי "כשמר רוחאני הפך לנשיא, אובמה חתם על הוראה להפעלת סנקציות חדשות נגד אירן בנושאים שונים, בכתב ידו. זהו סימן שהם (האמריקנים) לא מחפשים שיחות, אבל למרבה הצער שיחת הטלפון הזו התרחשה".

מיר אקבארי, תושב טהרן, אמר: "אני מקווה שהצעד הזה יהיה יעיל, למרות שהבעיות בין אירן לארה"ב נמשכות כבר המון שנים. אי אפשר יהיה לפתור את זה בין לילה. יש לנצל כל הזדמנות לפתח יחסים טובים".