סוריה: מברכים על החלטת האו"ם, נסייע לפקחים

ראש הממשלה אל חלקי הגיב לאישור במועצת הביטחון של התכנית לפירוק מאגרי הנשק הכימי והבהיר: "סוריה מברכת על ההחלטה ותמלא אחר חובותיה". הוא הבטיח כי פקחי האו"ם שאחראים על יישום התכנית יזכו לשיתוף פעולה מלא

סוריה מבטיחה לשתף פעולה (רויטרס)

לאחר שמועצת הביטחון אישרה את הצעת ההחלטה, שקובעת כי על סוריה להתפרק מהנשק הכימי שברשותה, מבטיח הערב (שבת) ראש הממשלה הסורי וואיל אל חלקי שדמשק תשתף פעולה באופן מלא עם פקחי האו"ם - שאחראים על יישום התכנית להשמדת מאגרי הנשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לערוץ הטלוויזיה אל מנאר של חיזבאללה אמר אל חלקי שסוריה "מברכת על ההחלטה ותמלא אחר חובותיה. הממשלה תסייע לעבודת פקחי האו"ם".

מועצת הביטחון אישרה הלילה פה אחד את הצעת ההחלטה לפירוק הנשק הכימי של סוריה. לאחר ההצבעה, עלה לדוכן הנואמים מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שכינה את ההחלטה היסטורית, ואמר כי מדובר ב"חדשות הטובות הראשונות עבור סוריה מזה זמן רב".

אחריו עלה לדבר שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, שאמר כי ההסכם שהושג הוכיח כי הדיפלומטיה "מספיק חזקה כדי לנטרל את הנשק הגרוע ביותר". בהסכם נכתב, בין היתר, כי כל האמצעים לייצור הנשק הכימי בסוריה יושמדו לפני הראשון בנובמבר, וכי כל מאגרי הנשק הכימי והציוד לתפעולו יושמדו במחצית הראשונה של שנת 2014.

"מועצת הביטחון של האו"ם תנקוט בצעדי ענישה כלפי כל הפרה של סוריה בנוגע להשמדת הנשק הכימי שברשותה", אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לאחר הדיון. זמן קצר לפני כינוסה של מועצת הביטחון, מועצת הארגון לאיסור על נשק כימי אימצה את הצעת ההחלטה לפירוק סוריה מנשק כימי, ואפשרה בכך למועצת הביטחון של האו"ם להצביע על כך.