ניירובי: "מנסים לחזור לשגרה"

לאחר שביום שלישי האחרון הכריז נשיא קניה כי כוחותיו "הביסו" את הטרוריסטים שפתחו במתקפה בקניון שבניירובי, התושבים מנסים לשוב לשגרה. הניצולים שחזו במוות בעיניהם, מנסים כעת להתמודד עם הטראומה שחוו במשך ארבעת ימי המתקפה

כשבוע לאחר שפרצו חמושים סומליים למרכז הקניות בניירובי, תושבי בירת קניה מנסים לשוב לשגרה. "אני שמח על כך שאני בחיים, אך בכל יום שעובר צריך להתמודד עם הטראומה", סיפר ג'ין מוגקי שניצל מאש התוקפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוגקי, מתווך נדל"ן במקצועו, שהה במתחם המסעדות בקניון שבלב בירת קניה, בזמן שהחלה מתקפת הטרור. לדבריו, רבים חשבו תחילה שמקור הירי הוא בעצם שוד, אך עד מהרה התברר לכולם כי מדובר במתקפת טרור. "שמעתי את אחת הנשים קוראת לעברו של אחד המחבלים: 'קחו את הכסף'", שחזר מוגקי, "אלא שאז הוא ענה לה: 'אנחנו לא כאן בשביל כסף, אנחנו המוג'הידין', ושנייה לאחר מכן הוא ירה בה".

המתקפה שנמשכה כמעט ארבעה ימים, גבתה את חייהם של לפחות 67 בני אדם. מוגבי עצמו חולץ בשלום מהקניון, כשבע שעות מרגע שהחלה המתקפה. עובד נוסף ששהה עמו הזעיק את הרשויות, אולם לקח זמן רב לדבריו עד שניתן היה להובילו בבטחה אל מחוץ לקניון.

"אני זוכר שראיתי את המחבלים 'מתעסקים עם המשטרה' ובזמן הזה שמעתי אדם שקרא לכולם: 'בואו לכאן, התרחקו'", סיפר מוגקי. "בשלב הזה הצצתי אחורה, וראיתי את שכולם נורו. החלטתי לציית וצעדתי לכיוון שהורה לי".

"חוזרים לשגרה, צעד אחר צעד"

מתקפת הטרור הסתיימה ביום ג', לאחר שהצבא הקנייתי מוטט את תקרת הקניון והביא למותם של המחבלים ששהו בתוכו. עשן רב היתמר מעל לאזור, והנשיא הקנייתי הכריז על שלושה ימי אבל. מאז, בניירובי מנסים לשוב לשגרה בזמן שהתושבים מנסים להתמודד עם הטראומה ומראות המוות הקשים.

"אשתי קוראת לי ללכת לטיפול", ציין מוגקי. "הסכמתי, משום שכעת אני מוכן לנסות הכל. אני חש בר מזל על כך שנשארתי בחיים. אני רק רוצה לבלות יותר זמן עם משפחתי, עם ילדי. אני יודע שייעוץ יימשך זמן רב, שזה תהליך ארוך שלא אוכל לסיים ביום אחד. אך אני יודע שמתישהו אצליח להתגבר על כך", סיכם.