הנשיא אובמה: ניתן יהיה לאכוף הסכם בסוריה

נשיא ארה"ב ברק אובמה מביע ביטחון מכך שניתן יהיה לפרק את המשטר הסורי מנשקו הכימי. "כל הסכם עם מועצת הביטחון של האו"ם יהיה מחייב וניתן לאכיפה", אמר אובמה

עדיין מוטרד, אובמה (AP)

אחרי שנסוג מאפשרות של תקיפה צבאית נגד מאגרי הנשק הכימי בסוריה, אומר היום (ו') נשיא ארה"ב ברק אובמה כי כל הסכם שיושג לפירוק הנשק האסור ממשטרו של אסד יהיה "מחייב וניתן לאכיפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא אובמה הוסיף ואמר כי הסכם שיגובש על ידי מועצת הביטחון של האו"ם יהווה ניצחון של הקהילה הבינלאומית. "יש עדיין דאגות אם הממשל הסורי אכן יפעל על פי התחייבויותיו בנוגע לנשק הכימי", הדגיש הנשיא.

בתוך כך, צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס הלילה על מנת לדון בטיוטת הצעת ההחלטה לפירוק הנשק הכימי הסורי. 15 חברי המועצה צפויים להצביע על ההחלטה, שלדברי גורמים במערב תחייב את סוריה לוותר על המאגרים הרבים שברשותה.

פקחי האו"ם יבדקו אתרים נוספים שהותקפו לכאורה

ועוד קודם לכן נודע כי פקחי האו"ם שנשלחו לסוריה על מנת לבדוק את אתר התקיפה הכימית סמוך לדמשק צפויים לחקור שבעה אתרים נוספים שבהם לכאורה עשה משטרו של הנשיא הסורי באשר אסד שימוש בנשק שאסור לשימוש על פי האמנה הבינלאומית.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הפקחים צפויים לבדוק שלושה אתרים שהותקפו לאחר התקרית שאירעה ב-21 לאוגוסט שבה נהרגו למעלה מ-1,300 אזרחים סורים - תקרית שכמעט הביאה להתערבות צבאית אמריקנית בנעשה במדינה.

הפקחים צפויים לסיים את עבודתם בסוריה ביום שני הקרוב ולהעביר את הממצאים שאספו, אלה עשויים לשפוך אור נוסף על שיטות ההרג האכזריות של המשטר בדמשק. הדוח הראשוני שפורסם בשבועות האחרונים העלה כי באתר התקיפה בפרברי דמשק נעשה שימוש בגז מסוג סארין. עם זאת באו"ם סירב להפנות אצבע מאשימה לעבר הצבא הסורי אלא להתמקד רק בנתונים היבשים.