רוחאני מסכם את ביקורו בניו יורק: היחס לאירן בעולם השתנה

במסיבת עיתונאים חגיגית, סיכם נשיא אירן חסן רוחאני בסיפוק את ביקורו בעצרת הכללית של האו"ם. "היחס אלינו שונה מבעבר", אמר רוחאני שגם שיגר עקיצה לעבר ישראל: "רק משטר אחד באזור מחזיק בנשק גרעיני"

מביע סיפוק, רוחאני (רויטרס)

רגע לפני שהוא מסיים את מסעו לניו יורק, כינס נשיא אירן חסן רוחאני מסיבת עיתונאים בניו יורק שבה הביע שביעות רצון מהיחס שקיבל מראשי המדינות במהלך העצרת הכללית של האו"ם. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משיחות שקיימתי עם בכירים אירופאים וגם מדבריו של הנשיא אובמה - היחס שונה מבעבר ואני רואה את זה כצעד חיובי ביחסי הרפובליקה האסלאמית והמערב", אמר הנשיא האירני. "לכלי התקשורת במערב כוח רב ולכן אני מצפה מכם להציג את עמדתנו באופן הוגן".

כשנשאל מדוע לא התקיימה הפגישה עם הנשיא האמריקני אובמה במהלך העצרת, אמר רוחאני: "אחרי 35 שנים של מתח רב בין שתי המדינות, פגישה ראשונה עם הנשיא צריכה להיות מוצלחת ואפקטיבית, אך אנו רואים צעדים ראשוניים לבניית האמון בין שתי המדינות".

רוחאני התייחס לשפיכות הדמים בסוריה והצליח בתוך כך לשגר עקיצה לעבר ישראל. "אנחנו מגנים שימוש בנשק כימי ואנחנו שמחים שהמשטר בדמשק הסכים להתפרק מהנשק הזה, אנחנו מקווים שכל המדינות באזור יסכימו להצטרף - כולל משטר שיש לו ארסנל של נשק להשמדה המונית".

"המזרח התיכון הוא מקום מאוד רגיש, נשק להשמדה המונית מסכן מאוד את האזור הזה", אמר הנשיא האירני. "באזור שלנו יש רק משטר אחד שיש לו נשק גרעיני, ולכן אני חושב שצריך להבטיח שכל המדינות ימנעו מהחזקה בנשק זה".

רוחאני על הגרעין: מקווה שהשיחות יניבו תוצאות

מפגש היסטורי בניו יורק, קרי וזריף (רויטרס)

מסיבת העיתונאים נערכה על רקע הודעה רשמית של הסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א) שלפיה חלה התקדמות בשיחות עם אירן על תכנית הגרעיון של המשטר בטהרן. רוחאני התייחס בדבריו גם לסוגיה הזו והבהיר כי הוא מקווה שהשיחות יניבו תוצאות ממשיות בזמן הקרוב.

עוד קודם לכן הביע סגן מזכ"ל סבא"א הרמן נקרטס אופטימיות כשאמר לכלי התקשורת הרבים כי "השיחות היו בונות", אך סירב להוסיף. פגישה נוספת בין הצדדים צפויה להיערך ב-28 באוקטובר. נציג אירן בדיונים, רזה נג'אפי, אמר כי המטרה של ארצו היא להגיע להסכם "מוקדם ככל האפשר".