הסוכנות לאנרגיה אטומית: חלה התקדמות בשיחות עם אירן

בניו יורק ממשיך נשיא אירן רוחאני לקרוץ למערב, ובווינה קיימו היום נציגיו דיון מיוחד במטה הסוכנות לאנרגיה אטומית שהביא להתקדמות במגעים לעצירת תכנית הגרעין. נציג אירן: מעוניינים להגיע להסכם במהרה

התקדמות במגעים, אירן (רויטרס)

בתום פגישת עבודה שנערכה בווינה - פרסמה היום (ו') המועצה הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודעה שלפיה חלה התקדמות בשיחות עם אירן על תוכנית הגרעין של המשטר בטהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרמן נקרטס, סגן מזכ"ל הארגון, הביע אופטימיות מיד עם תום הדיונים כשאמר לכלי התקשורת הרבים כי "השיחות היו בונות", אך סירב להוסיף. פגישה נוספת בין הצדדים צפויה להתקיים ב-28 לאוקטובר.

נציג אירן בדיונים, רזה נג'אפי, אמר כי המטרה של ארצו היא להגיע להסכם "מוקדם ככל האפשר". סבא"א ממשיכה להפעיל לחץ על אירן לאפשר את חזרתם של פקחי הארגון למדינה - בקשה שעד כה נדחתה על ידי המשטר בטהרן.

רוחאני באו"ם, השבוע (רויטרס)

דברים אלה מצטרפים להצהרות הפייסניות שמשחרר בימים האחרונים נשיא אירן חסן רוחאני השוהה בעצרת האו"ם ביו יורק. בשורה של ריאיונות לכלי התקשורת המערביים אמר רוחאני כי לרפובליקה האסלאמית אין רצון בנשק גרעיני וכי עצם הרעיון נוגד לחוקי האסלאם.

הדיונים בווינה התקיימו פחות מיממה לאחר הפגישה ההיסטורית בין מזכיר המדינה האמריקני קרי למקבילו האירני זריף, פגישה שנערכה אמש בשולי עצרת האו"ם בניו יורק. "לראשונה מזה שמונה שנים - ישראל היא זוֹ שמבודדת בדעותיה באו"ם", כתב זריף לאחר מכן בעמוד הפייסבוק שלו.

בישראל בינתיים מביעים ספקנות רבה בעקבות ההתבטאויות האחרונות המגיעות מכיוון טהרן. זמן קצר לאחר נאומו של רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם, טען ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מדובר בנאום "ציני ומלא צביעות".

"רוחאני דיבר על תכנית גרעין למטרות אזרחיות בזמן שדו״ח סבא״א קובע כי קיימים בתכנית סממנים צבאיים, ובשעה שכל אדם בר דעת מבין שאירן אחת המדינות העשירות בנפט אינה משקיעה הון בטילים בליסטיים ומתקנים גרעיניים תת קרקעיים כדי לייצר חשמל", הוסיף נתניהו.