דוח: האדם אשם בהתחממות הגלובלית

האנושות אחראית כמעט בוודאות להתחממות העולמית - כך קובע דוח הפאנל הבין ממשלתי לשינויי האקלים. זאת למרות שב-15 השנים האחרונות כדור הארץ לא התחמם. לדברי המדענים, עצירת ההתחממות זמנית בלבד

אילוסטרציה (רויטרס)

למרות שב-15 השנים האחרונות כדור הארץ לא התחמם, מדענים פרסמו דוח הקובע כי "95% שהגורם העיקרי להתחממות העולמית הוא מעשי האדם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החלק הראשון בדוח התקופתי של הפאנל הבין ממשלתי לשינויי האקלים פורסם לאחר שבוע של דיונים בשטוקהולם שבשוודיה. המדענים ציינו כי לא ברור על מה מעידה עצירת ההתחממות בשנים האחרונות, מאחר ומדובר בתקופה קצרה מדי.

"ההתחממות - בגלל האדם" (רויטרס)

על פי הדוח, שינויי הטמפרטורה מאז שנות ה-50 הם "חסרי תקדים". המדענים גם שיערו כי העשורים שחלפו הם החמים ביותר מזה 1,400 שנים. אחד מראשי הפאנל, צ'ין דאהה, ציין: "האטמוספרה והאוקיינוסים התחממו, כמויות השלג והקרח פחתו, מפלס הים עלה וכמות פליטות גזי החממה עלתה". לדבריו, לא רק האנושות אשמה בתופעה, אך חלקה בכך הוא הגדול ביותר.

שינויי טמפרטורה "חסרי תקדים" (רויטרס)

ייתכן כי הנתונים המעודדים מהשנים האחרונות גרמו למדענים לשנות את הערכתם מהעבר לפיה הטמפרטורה בעולם תעלה בשתי מעלות בממוצע, וכעת הם מעריכים שהיא תעלה במעלה וחצי בלבד. בשנת 2007 דיווח ה-BBC הבריטי כי ייתכן שבקיץ הזה, בשנת 2013, יישאר הקוטב הצפוני לראשונה ללא קרח, ושהקיפאון בו יהפוך לעונתי בלבד. אלא שההפך הגמור קרה, וכמות הקרח בקוטב עלתה ב-60%, שיא חסר תקדים.

למרות זאת, באו"ם מתעקשים שהתחממות אמיתית, ושהיא תתעצם אם המין האנושי לא יעבור באופן נרחב הרבה יותר למקורות אנרגיה שאינם מזהמים.