הושג הסכם לפירוק הנשק הכימי בסוריה

בשולי העצרת הכללית של האו"ם, הגיעו נציגי ארה"ב ורוסיה להסכמה על המתווה לפירוק סוריה מנשק כימי. ההסכמה תוצג למועצת הביטחון כבר בשבוע הבא, ומרגע שהמועצה תאשר אותה – סוריה תהיה מחוייבת לפעול בהתאם להסכם האמריקני-רוסי

מועצת הביטחון תכריע בשבוע הבא (רויטרס)

עכשיו זה סופי: אחרי שבועות של מגעים דיפלומטיים קדחתניים, ארה"ב ורוסיה הודיעו כי הושגה הסכמה על הצעת החלטה שתוצג למועצת הביטחון שמטרתה לפרק את המשטר הסורי מהנשק הכימי שברשותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שגרירת ארה"ב לאו"ם סמנתה פאואר אמר כי ההסכמה שהושגה עם רוסיה מחייבת מבחינה חוקית את סוריה להעביר את הנשק הכימי שברשותה, לאחר שמועצת הביטחון - הגוף הביצועי של האו"ם - תאשר אותה. פאואר אומרת כי ההצעה תועבר לעיון מועצת הביטחון כבר בתחילת השבוע הבא.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי הושגה "הבנה" בנושא. בשולי העצרת הכללית של האו"ם, ארה"ב המשיכה לדון עם רוסיה בתכנית לפירוק סוריה מנשק גרעיני, בהמשך להסכמה של משטר אסד לציית לתכנית שכזאת כדי למנוע תקיפה אמריקנית במדינה.

ייתכן והמועצה תצביע על התכנית כבר בשבוע הבא

גורם במחלקת המדינה אמר כי ההסכמה עם רוסיה היא "פריצת דרך", מאחר ועד כה הוטו הרוסי במועצת הביטחון מנע כל החלטה אופרטיבית של המועצה כדי להתמודד עם מלחמת האזרחים בסוריה. "הרוסים הסכימו לתמוך בהחלטה מחייבת שמאחדת את הדרישות של הקהילה הבינלאומית מהמשטר הסורי כדי להבטיח את השמדת הנשק הכימי שברשותו", הוסיף הגורם.

קורבנות התקיפה הכימית בסוריה (צילום ארכי (רויטרס)

מועצת הביטחון תקיים במהלך סוף השבוע פגישה בדלתיים סגורות לדון בנושא מלחמת האזרחים בסוריה, וייתכן שהצעת ההחלטה תונח על שולחן המועצה כבר ביום שלישי הבא, כשמועד ההצבעה האפשרית הקרוב ביותר הוא ביום חמישי בשבוע הבא.

מומחים: "ניתן להשמיד את הנשק תוך תשעה חודשים"

במקביל, העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח כי מרגע תחילת ביצוע ההסכם, בהנחה שסוריה תעמוד בו, ניתן יהיה לפרק אותה מנשק כימי מהר מהצפוי.

בדוח חשאי שנמסר לבכירי הממשל בוושינגטון מעריכים מומחים אמריקנים ורוסים כי ניתן להשמיד את הארסנל הכימי של סוריה תוך תשעה חודשים בלבד. על פי ההערכה, רוב החומרים הכימיים שברשות סוריה עדיין לא מוכנים לשימוש, דבר שצפוי להקל על השמדתם.