"יש עוד הרבה עבודה לפנינו"

אחרי הפגישה ההיסטורית בין קרי לשר החוץ האירני זריף, מזכיר המדינה התייחס באיפוק למהלכים הבאים: "פגישה אחת ושינוי טון לא עונים על השאלות שלנו, יש עוד הרבה עבודה". הפגישה בין קרי לשר החוץ זריף הייתה הפגישה הראשונה בין שר אמריקני לשר אירני מאז המהפכה האיסלאמית בשנת 1979

מזכיר המדינה ג'ון קרי (רויטרס)

אחרי הפגישה ההיסטורית בין שרי החוץ של ארה"ב ואירן, שני הצדדים מציגים עמדות מנוגדות, ולא דווח על פריצת דרך שהושגה במהלך הפגישה. מזכיר המדינה האמריקני קרי אומר כי יש עוד הרבה עבודה לפני הצדדים, בעוד ששר החוץ האירני זריף מתעקש על הקלה מיידית בסנקציות לפני התקדמות בשיחות הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין צורך לומר שפגישה אחת או שינוי של הטון, שהוא רצוי כשלעצמו, לא עונה על השאלות שלנו בשלב הזה ויש עדיין עוד הרבה עבודה לעשות", אמר קרי לכתבים לאחר הפגישה עם שר החוץ האירני."פגישה אחת אינה הולכת לפתור את הדאגה הבינלאומית מהשאיפות הגרעיניות של אירן", הדגיש מזכיר המדינה.זריף מצידו אמר כי השיחות היו "מועילות", וכי הפגישה התנהלה באווירה טובה.

בראיון לתכנית 60 דקות של רשת CBS הדגיש קרי כי דבר לא השתנה בעקבות הפגישה. "ארה"ב לא מתכוונת להסיר את הסנקציות מעל אירן כל עוד לא יחל תהליך אמין, כן ושקוף בו אנו נדע בוודאות מה קורה עם תכנית הגרעין של אירן", אמר.

"אני אודיע לכם אחרי שהם יהיו רציניים"

מדובר בפגישה הראשונה בין שרי החוץ של אירן וארה"ב מאז המהפכה האיסלאמית בשנת 1979. טרם הפגישה אמר קרי כי הוא "בטוח שתהיה פגישה טובה". יחד עם זאת סרב לומר מה על אירן לעשות כדי להראות רצון כנה ביחס לתוכנית הגרעין שלה. כשנשאל לפני הפגישה מה הוא צריך לשמוע מהאירנים כדי להוכיח את רציונתם ביחס לחששות המעורב סביב תוכנית הגרעין, אמר קרי לכתבים: "אני אודיע לכם אחרי שהם יהיו רציניים".

רוחאני. "עולם נקי מגרעין" (רויטרס)

שר החוץ של אירן הצהיר עוד אמש כי מדינתו רוצה להתניע בהקדם האפשרי את המשא ומתן על הגרעין האירני עם שש המעצמות - זאת כדי לחתום על עסקה כמה שיותר מוקדם. את הדברים הוא אמר לאחר פגישה שערך עם שר החוץ של צרפת לורן פביוס. "הרפובליקה האסלאמית רצינית מאוד לגבי המשא ומתן ואנו מלאי תקווה כי גם הצד השני מוכן לקראתו", הוסיף. במקביל, הדגיש כי התקדמות חייבת לבוא במקביל להסרת הסנקציות על אירן.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני התייחס לדבריו של שר החוץ ואמר כי שש המעצמות צריכות להיות בטוחות שאירן אכן ויתרה על תכניתה הגרעינית. "נבחן אם הם אכן רציניים, זו הזדמנות לבדוק אם ניתן להגיע לפתרון", ציין קרני.

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד גרעין"

בדיון בשולי ועידת האו"ם, קרא מוקדם יותר נשיא אירן לעולם נקי מנשק גרעיני. "על אף מדינה אסור להחזיק בנשק גרעיני", אמר רוחאני, "גם ישראל חייבת להצטרף לאמנה נגד החזקה בנשק גרעיני".

"אין ידיים נכונות לנשק הלא נכון הזה", הדגיש נשיא אירן והוסיף: "אירן נחושה לעשות כל מאמץ לחזון של עולם חופשי מנשק גרעיני. במקום נשק גרעיני הבה נשקיע בחיסול הבורות, המחלות והעוני. הבהנ נוכיח שאנו, האומות המאוחדות, מאוחדות למען השלום".